6 najbežnejších poškodení strechy

6 najbežnejších poškodení strechy

O strechu sa ľudia zväčša zaujímajú, až keď je v zlom stave a začne pretekať. Kedy naposledy ste kontrolovali jej stav? Nečakajte príliš dlho, strecha je jednou z finančne najnáročnejších investícií na dome. Bez ohľadu na jej kvalitu, po rokoch sneženia, búrok a páliaceho slnka bude mať na sebe určite známky opotrebenia.


Vyhnite sa veľkým problémom a pravidelne ju kontrolujte. Boli by ste prekvapení, aké škody môže spôsobiť malá chyba v tesnení. Tu je 6 najčastejších poškodení strechy, ktorým sa môžete včas vyvarovať alebo ich odstrániť.

1. Presakovanie

Presakovanie vody je pravdepodobne najčastejším problémom so strešnou krytinou a bojuje s ním väčšina majiteľov domov. Zlé utesnenie môže byť dôsledkom mnohých vád na strechách, ako je napríklad rozbitá škridľa. Najproblémovejšími sú časti okolo komína, žľabov či vetracích otvorov.

Presakovanie vody najlepšie vysledujete kontrolou podkrovia. Choďte na podkrovie s baterkou a skontrolujte, či tam nie sú škvrny od vody, pleseň alebo čierne stopy. Ak ide o klenutý strop a nemôžete sa dostať do podkrovia, problém uvidíte len na streche. Najlepší spôsob, ako ho vyriešiť, je nechať ho odstrániť profesionálnym pokrývačom.

2. Poškodené oplechovanie

Oplechovanie slúži na ochranu záhybov na strešných oknách alebo komínoch, no používa sa aj na ochranu odvetrávacích potrubí pod strešnou krytinou. Ak tento oplechovací materiál praskne alebo sa uvoľní, strecha sa stane zraniteľná voči vode a vlhkosti. Zistili ste, že oplechovanie je prasknuté? Vymeňte ho za nové. Ak to nedokážete urobiť, pomôže vám dodávateľ strešnej krytiny.

3. Hromadiaca sa voda

Ak sú žľaby upchaté a hromady nečistôt na streche zachytávajú vodu, vlhkosť sa zhromažďuje na streche a vytvára kaluže, ktoré ju môžu poškodiť. Stojatá voda sa rýchlo mení na pleseň, ktorá rozožiera strešnú krytinu a vedie k ďalším problémom. Tento problém sa týka plochých striech. Riešením je vytvorenie zúžených plôch nad povrchom, ktoré umožnia odtok vody.

4. Škody spôsobené zamrznutím

Počas zimného obdobia a krutých mrazov je strecha neustále vystavovaná extrémnym podmienkam. Nízke teploty, ľad a sneh jej výrazne uberajú na životnosti. Problém predstavuje aj topenie – voda neodteká dostatočne rýchlo, pretože sa topí pomaly. To môže viesť k tvorbe kaluží.

Ešte horšie je, ak voda, ktorá sa dostane pod strechu, zamrzne. Rozpína sa, tlačí na krytinu a tým vzniká odpor, ktorý do strechy prepustí ešte viac vody. Zabrániť tomu nemusí byť jednoduché, pretože počasiu nerozkážete. Mali by ste strechu pravidelne kontrolovať skôr, ako škody zájdu príliš ďaleko.

5. Poškodenie stromami

Na poškodenie padajúcimi vetvami si dajte pozor, ak je váš dom obklopený stromami. Možno si myslíte, že strechu poškodia len veľké konáre, ale aj menšie vetvy na tom majú svoj podiel. Ak sa dlhší čas trú o strechu, narušia vrchnú vrstvu strechy. Riešením je orezanie konárov, ktoré sa dotýkajú krytiny.

6. Poškodenie UV žiarením a horúčavami

V tomto prípade si môžete si všimnúť zdeformovanú alebo vybočenú škridlu. Podrobná kontrola strechy môže odhaliť malé bubliny alebo otvory na povrchu krytiny. Keďže strecha vášho domu je neustále vystavená slnečným lúčom, je obzvlášť náchylná na poškodenie UV žiarením.

Ochráňte strechu skôr, ako bude neskoro

Toto sú niektoré z najčastejších problémov so strešnou krytinou. Všimli ste si únik vody, ktorý neviete opraviť? Chýba vám škridla? Vyriešte to včas a vyhnete sa rozsiahlemu poškodeniu.


Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail