TOP 5: Priekopníci modernej architektúry

TOP 5: Priekopníci modernej architektúry

Nie každý vníma architektúru vedome. No existuje veľa ľudí, ktorí sa zaujímajú o jej históriu, trendy a vývoj. Bez architektúry by sa spoločnosť nemohla posúvať vpred. V každodennom živote plní dôležitú úlohu. Ľudia denne prechádzajú okolo ikonických budov, ktoré majú svojho jedinečného ducha. Nasledujúcich 10 architektov vydláždilo cestu pre dômyselný dizajn, špičkové inovácie a „out of the box“ myslenie.

1. Frank Lloyd Wright

Množstvo ľudí ho považuje za najvýznamnejšieho architekta všetkých čias. Zaujímavosťou je, že nezískal titul z architektúry. Napriek tomu sa mu podarilo predbehnúť svoju dobu, čo sa týka stavebných metód a foriem. V rámci štúdia stavebníctva si ho pod krídla zobral Louis Sullivan – ďalšia legenda vo svete architektúry. Dodnes Wrighta poznáme ako priekopníka prériového štýlu s naturálnymi prvkami. Hoci od jeho narodenia uplynulo už viac ako 150 rokov, Wrightov cit pre detail a spájanie s prírodou stále považujeme za najlepšie dizajnové koncepty.

zdroj: unsplash

2. Frank Gehry

Ďalší Frank a ďalšia legenda. Stačí sa pozrieť na jeho diela a niet pochýb o tom, že patria medzi najvýraznejšie a najinovatívnejšie architektonické koncepty. Preslávil sa dekonštruktivizmom, nepravidelnosťou tvarov a odmietaním jednoduchosti. Gehryho stavby lákajú turistov z celého sveta práve kvôli tomu, že popierajú akúkoľvek logiku, či už v použií materiálov alebo návrhu samotnej konštrukcie. Určite poznáte slávny Tancujúci dom v Prahe. Frank Gehry ho navrhol spolu s českým architektom Vladom Milunićom.

3. Zaha Hadid

Prvou architektkou, ktorá získala Pritzkerovu cenu za architektúru je legendárna Zaha Hadid pocházajúca z Iraku. Jej diela sú stelesnením futurizmu, nekonvenčnosti, odvážnosti a vycibreného zmyslu pre umenie a detail. Napriek tomu, že niektoré z jej dychberúcich projektov stále neboli postavené, v roku 2008 sa umiestnila na 69. mieste najmocnejších žien sveta. Veď presvedčte sa sami – jej koncepty nás vždy prinútia zamyslieť sa, ako je možné vytvoriť niečo tak netypické a nové.

zdroj: https://unsplash.com/photos/white-building-near-green-grass-field-during-daytime-PyQ_vNo04ig

4. Philip Johnson

Ide o populárneho amerického architekta, ktorý pôsobil ako vedúci oddelenie architektúry v Múzeu moderného umenia v New Yorku. Johnsonove architektonické počiny už z diaľky kričia, že pochádzajú z jeho dielne. Najznámejšou budovou je Sklenený dom v Connecticute. Predstavuje dokonalé prepojenie minimalizmu a čistoty. Preslávil sa práve používa ním skla, ocele a neskôr krištáľu. Krištáľová katedrála v Kalifornii pripomína hrady z moderných rozprávok – je kombináciou pokrokovej architektúry, pop-artu a jednoduchosti.

Photo by Ana Paula Grimaldi on Unsplash

5. Renzo Piano

Architekt talianskeho pôvodu bol v roku 2008 zaradený medzi 100 najvplyvnejších ľudí magazínu Time. Preslávil sa formovaním modernej architektúry a taktiež získal Pitzkerovu cenu. Pianov mrakodrap The Shard, ktorý sa stal najvyšším európskym mrakodrapom, čelil pri jeho výstavbe kritike. Mnohí sú však toho názoru, že ide o stavbu, ktorá významne ovplyvnila vývoj londýnskej architektúry 21. storočia. Keď bol Piano mladší, spolupracoval so svetoznámym architektom Louisom Kahnom a zakrátko sa stal známym vďaka originálnemu použitiu materiálov a dôrazu na detaily.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail