Na osvetlení záleží: vyberte to správne pre váš domov

Na osvetlení záleží: vyberte to správne pre váš domov

Výber osvetlenia zohráva dôležitú úlohu v tom, ako sa budete doma cítiť. Vhodne zvolené osvetlenie môže opticky zväčšiť miestnosť a taktiež ovplyvňuje náladu. Poradíme vám, na čo sa zamerať, aby ste sa doma cítili spokojne a šťastne.

Photo by Atanas Tsvetkov on Unsplash

Svetlo je nevyhnutnosť. O to viac, ak ide o domov

To už viete. Ak sa v blízkom čase chystáte presťahovať do nového domu či bytu, alebo vaša domácnosť prechádza väčšou rekonštrukciou, okrem iného si dajte záležať na výbere svetla. Zámerom by malo byť čo najväčšie „odhľačenie“ miestností, čím vytvoríte pozitívnu atmosféru. Hoci málokto osvetleniu venuje dostatočnú pozornosť, treba si uvedomiť, že správnou voľbou môže napríklad znížiť stres alebo nervozitu.

Teplota a intenzita svetla ovplyvňuje našu náladu. Dokonca existujú štúdie, ktoré ukázali, že čím menej svetla má človek, tým viac môže prepadať smútku či depresii. A možno ste to spozorovali aj na sebe pri zmene ročného obdobia. Počas leta prirodzene energia rastie a s príchodom jesene a zimy, keď sa dni skracujú, pomaly upadá. Vďaka dobre osvetlenému interiéru sa budete cítiť pohodlne.

Naučte sa pracovať s prirodzeným svetlom

Predpokladom k dobrej nálade je, samozrejme, prirodzené svetlo, takže ho treba využiť na maximum. Dovoľte mu prúdiť do miestnosti a tmavé zatemňovacie závesy nahraďte ľahkými záclonami. Stavte na svetlé odtiene a materiály s dobrou priepustnosťou svetla, docielite tým pocit priestrannosti.

Tento efekt môžete znásobiť aj výberom vhodných povrchových úprav. Ak uvažujete o zmene nábytku, skúste napríklad lakované povrchy, ktoré dodajú pocit jasnosti. To isté platí aj pri voľbe doplnkov – lesklý satén pôsobí čistým a ľahkým dojmom.

S dobrým prirodzeným osvetlením môžete ušetriť na účtoch za elektrinu. Toto oceníte z dlhodobého hľadiska a taktiež predĺžite životnosť žiaroviek. Z tohto dôvodu sa treba zamerať na orientáciu okien (s priliadnutím na polohu domu).

Photo by Daniel Chen on Unsplash

Druhy svietidiel, ktoré by mali byť v domácnosti

Prvým je hlavné svietidlo (luster), ktoré by malo byť v každej miestnosti. Z praktického hľadiska odporúčame aj stolové a nočné lampy či bodové osvetlenie, ktoré využijete najmä v kuchyni, za manželskou posteľou či nad detským písacím stolíkom. Posledným typom je dekoračné svietidlo. Zvýrazní určité časti bytu vrátane interiérových doplnkov (obrazy, kvety, fotografie, nábytok), na ktoré chcete poukázať.

Svetlo dodá aj uberie hĺbku

Svetlo môže dodať interiéru určitú hĺbku. Rozmiestnenie predmetov a svietidiel preto neberte na ľahkú váhu. Ak je váš byt alebo dom menší, skúste sa vyvarovať tmavých stien, nábytku a doplnkov, pretože miestnosti budú pôsobiť stiesnene. Naopak, pastelové jemné tóny rozžiaria domácnosť. Keď je reč o teplote, biele svetlo odporúčame zvoliť do kúpeľne a kuchyne. Čo sa týka ostatných miestností, ideálnou voľbou je teplé svetlo.

Sila sviečok

V najchladnejších mesiacoch roka prirodzene vyhľadávame teplo, či už v podobe teplých farieb alebo materiálov. Hrejivú a intímnu atmosféru docielite aj pridaním sviečok na strategické miesta (rohy, police, konferenčný stolík). Obzvlášť v týchto dňoch.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail