4 tipy na zlepšenie súkromia vo vašom dome

4 tipy na zlepšenie súkromia vo vašom dome

Nezáleží na tom, či ste s vašimi susedmi priatelia. Nikto predsa netúži po tom, aby boli svedkom každej situácie a okamihu, ktoré sa odohrajú vo vašej domácnosti. V súčasnosti sa už stavajú domy s dôrazom na súkromie, no v minulosti tomu tak nebolo. Ak ste sa presťahovali do domu, v ktorom sa cítite ako vo výklade, určite vám prídu užitočné nasledujúce tipy na zlepšenie súkromia.

zdroj: Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Pridajte žalúzie a závesy

Najjednoduchším spôsobom, ako zabezpečiť vaše bývanie pred zvedavými očami z ulice, je zaobstarať si závesy, záclony alebo žalúzie. Momentálne mnohí ľudia investujú do elektrických exteriérových žalúzií, ktoré perfektne tienia. Je však len na vás, koľko svetla si chcete do interiéru pustiť.

Výber tienenia závisí aj od vašich dizajnových preferencií. Nadšenci glamour či art deco štýlu siahnu skôr po honosných závesoch od stropu až po zem a tí, ktorí preferujú industriálny štýl stavia skôr na minimalistické moderné žalúzie.

Pestujte živý plot

V dnešných časoch má veľa rodín problém nájsť pozemok s dostatočne veľkým súkromím, ktorý je zároveň v blízkosti mesta. V mnohých lokalitách je už dlhšie zvykom, že sa stavia dom na dome. Ak si chcete vychutnať deň voľna na záhrade, kvôli nedostatku súkromia sa nebudete cítiť veľmi komfortne.

Ľudia si preto nechajú postaviť obrovský dvojmetrový plot, ktorý pripomína hradbu, no nie každému vyhovuje takáto možnosť. Okrem toho ide aj o pomerne nákladnú investíciu. Skvelou alternatívou môže byť živý plot. Vysaďte si trvácne ihličnaté kry, ktoré sú nonstop zelené a vaše súkromie ochránia aj v zime.

Zvuková izolácia stien

V prípade radových stavieb je to so súkromím ešte horšie, keďže jednotlivé domy majú spoločné steny. Rušivých elementov máte teda okolo seba až až – brechajúce psy, plačúce dieťa… problém to môže byť najmä večer, keď si chcete po celom dni v práci oddýchnuť a vyruší vás hluk vychádzajúci od susedov.

Samozrejme, že to platí aj opačne – vaši susedia nemusia počuť každé slovko, ktoré vyslovíte. Ak sa chcete doma cítiť komfortnejšie, no bránia vám v tom tenké steny, prospeje im zvuková izolácia.

Image by lookstudio on Freepik

Investujte do bezpečnostných kamier a alarmu

Najlepším spôsobom, ako odohnať zvedavcov, je zaobstarať si bezpečnostné kamery. O to viac, ak bývate v rušnej lokalite, kde sa často zdržiavajú mladí alebo pofidérni ľudia. Kamera zvedavých sliedičov väčšinou odradí ihneď, ako ju zbadajú a vyhnú sa vám oblúkom. V prípade vlámania alebo pokusu vlámať sa do vášho domu budete mať ihneď po ruke dôkazový materiál. Ak sa na všej ulici necítite dostatočne bezpečne, nasmerujte kamery na tie miesta, kde je obvykle zvýšený pohyb ľudí.

Photo by Jakub Żerdzicki on Unsplash

Páčili sa vám tieto tipy? Prečítajte si aj ostatné články z nášho blogu, v ktorých vám prinášame rôzne inšpirácie a rady i zaujímavosti zo sveta architektúry či priebehu výstavby.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail