Nový trend EKO bývania: Elektro nabíjacia stanica u vás doma

Nový trend EKO bývania: Elektro nabíjacia stanica u vás doma

Vedeli ste, že až 80 % majiteľov elektro automobilov nabíja svoje auto doma? Elektro nabíjacia stanica, tzv. wallbox je nový trend EKO bývania a zároveň komfortným riešením pre všetkých, ktorí jazdia „na plné volty“.

Elektromobily sú budúcnosť. Znamenajú enormné zníženie emisií v mestách a v porovnaní s palivovými autami sa vyznačujú výrazne lacnejšou prevádzkou. Ich jedinou nevýhodou (okrem počiatočnej investície) sa zdá byť nabíjanie. Elektromobily je potrebné pravidelne nabíjať – priemerné elektrické auto dokáže na jedno nabitie prejsť až 200 kilometrov, čo môže pri dlhšej ceste znamenať nevyhnutnú zastávku pri elektronabíjačke.

Budúcnosť patrí elektromobilom. Jazdíme EKO, nabíjame EKO

Elektromobil môžete nabiť na troch rôznych miestach. A to rovno pri rýchlonabíjačke (až 80 % kapacity auta dokážu nabiť za 20 minút) počas vašej cesty, na verejnom mieste (nabíjací stojan či wallbox v business garáží, v meste či pred verejnou budovou) alebo rovno u vás doma.

Ako developeri s víziou a EKO myslením hľadáme nové moderné riešenia, ako vaše nové bývanie čo najviac prispôsobiť sviežim trendom doby a zároveň zvýšiť váš komfort. Ismont vám predstavuje tri možnosti domáceho nabíjania elektro auta. Ako nabíjať elektromobil v domácom prostredí – efektívne, rýchlo a ekonomicky?

Domáce nabíjanie vášho elektromobilu

I keď viacerí pravidelné nabíjanie elektromobilu považujú za nevýhodu, táto nevýhoda zároveň prichádza s výhodou. Elektromobil môžete nabíjať prakticky kdekoľvek a trojnásobne to platí aj pri nabíjaní elektro auta u vás doma. Váš elektromobil môžete nabíjať pomocou bežnej 230 V zásuvky, nabíjacím káblom ICCB alebo pomocou domácej stanice – smart wall box.

Nabíjanie elektromobilu bežnou zásuvkou 230 V

Nabíjanie elektromobilu bežnou zásuvkou je nabíjanie v režime 1 – nabíjanie striedavým prúdom. Toto nabíjanie by ste mali využívať iba v núdzových prípadoch (elektrické obvody sú riadené elektronikou auta) alebo nabíjať tak autá s nízkou kapacitou batérie. Nabíjanie je obmedzené na 10 A. Takéto nabíjanie trvá veľmi dlho a zároveň je ekonomicky najnevýhodnejšie.

Nabíjanie elektromobilu ICCB káblom

Na nabíjanie elektromobilu cez domácu elektrickú zásuvku využite špeciálny nabíjací kábel ICCB. Ide o nabíjanie v režime 2, pričom súčasťou ICCB káblu sú ochranné prvky pre bezpečné nabíjanie. Nabíjanie je obmedzené na 16 A.

Wallbox – nástenná nabíjačka

Novým trendom v bývaní a súčasťou nových developerských projektov pre rodinné domy či bytové domy sú nástenné nabíjačky – wallbox – nabíjanie elektroautomobilov v režime 3. Wallbox je nabíjacia stanica, ktorá je inštalovaná na stenu domu alebo garáže a je považovaná za najbezpečnejší a najrýchlejší spôsob domáceho nabíjania vášho elektro auta.

Nástenná nabíjačka wallbox je pripojená na 1-fázový (16 A) alebo 3-fázový (32 A) elektroinštalačný okruh so samostatným ističom. Každý wallbox je vybavený ochrannými prvkami, smart funkciami na detekciu problémov pri nabíjaní a zobrazujú štatistiky vašich nabíjaní. Súčasťou nových bytových projektov sú wallboxy s nízkym alebo s vysokým výkonom.

Projekt novostavby s nabíjačkou pre elektromobil

Nabíjacie stanice alebo wallboxy sa dajú do vášho bývania nainštalovať dodatočne, no v takom prípade je potrebné rátať s ďalšími nákladmi (kúpa nabíjačky/kábla, rekonštrukcia, elektrické rozvody) i technické „prekopanie“ prívodu elektriny na miesto, kde bude wallbox umiestnený. Ekonomickejšie je zaradiť wallbox už do projektovej dokumentácie novostavby alebo bytového objektu a vystavať elektrické rozvody podľa potreby.

Staviame ekologicky a minimalizujeme dopad na ekosystém. Filozofia našej developerskej spoločnosti Ismont podporuje „zelené“ myslenie i smer, ktorým sa naša doba uberá. Pri projektovaní rodinných domov i bytových objektov myslíme na váš komfort, ale aj na EKO friendly bývanie, ktorého súčasťou je aj domáca elektronabíjačka „wallbox“ či ďalšie efektívne spôsoby nabíjania elektroautomobilu.

Pozrite sa na naše najnovšie projekty!

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail