Tipy, ako si udržať zdravý domov a žiť kvalitnejšie

Tipy, ako si udržať zdravý domov a žiť kvalitnejšie

Bývať v krásnom a modernom domove nestačí, dôležité je tiež zdravé prostredie, ktoré je predpokladom ku kvalitnejšiemu životu. Škodlivé vplyvy nás síce obklopujú na každom kroku, no je maximálne dôležité vytvoriť si aspoň doma (v rámci možností) optimálne prostredie na život. Ako na to?

Domov je predsa miestom, kde trávite najviac času a to, v akom prostredí žijete, ovplyvňuje fyzické i mentálne zdravie. Jeho bezpečnosť sa neoplatí podceňovať, o to viac, ak s vami žijú malé deti. 

Faktom je, že každý z nás má iný východiskový bod, iné podmienky na život a niektoré veci sa skrátka ovplyvniť nedajú. Existujú rady, ktoré pomôžu vytvoriť z vašej domácnosti zdravší priestor. Sami uvidíte, čo z toho môžete aplikovať do praxe, či už v súčasnom alebo budúcom domove

Riadené vetranie je cesta

Skvelým spôsobom, ako si zabezpečiť prívod čistého vzduchu bez prachu, nečistôt, vírusov, plesní, baktérií a otravného zápachu zvonku je riadené vetranie. Moderné domy, bytové komplexy či kancelárie priestory sú už navrhované tak, aby bol vzduch čo najkvalitnejší

Riadené vetranie pomôže vyriešiť aj problém so zvýšenou vlhkosťou, ktorá je živnou pôdou pre mikroorganizmy. Túto vymoženosť ocenia najmä ľudia trpiaci astmou, alergiami, ale vo všeobecnosti všetci, ktorým záleží na tom, aký vzduch denne vdychujú. Ďalšou výhodou je spätné získavanie tepla prostredníctvom rekuperačnej jednotky, čo znamená, že ušetríte nemalé peniaze.

Čistička vzduchu 

Inou možnosťou, ako mať doma zdravší vzduch, je zaobstarať si čističku vzduchu. Ide o pomerne cenovo dostupný produkt, ktorý si môže dovoliť takmer každý. Aj táto vymoženosť čistí vzduch od mikróbov, peľu, prachových čiastočiek a alergénov, ktoré sa každý deň dostanú do interiéru. 

Viaceré čističky na trhu sú vybavené ionizátorom, ktorý navyše odpudzuje prachové čiastočky, takže budete mať menej starostí s utieraním prachu. Navyše, o vyššej koncentrácii záporných iónov je známe, že má významný vplyv na zdravie a psychickú pohodu človeka. Taký vzduch je nevhodný pre množenie baktérií. 

Stop parafínovým sviečkam

Klasické vonné sviečky vnesú do domova príjemnú atmosféru, no ak ich používate na pravidelnej báze, mali by ste poznať aj ich tienistú stránku. Parafín, z ktorého sú vyrobené, obsahuje škodlivé látky, ako napríklad benzén a toluén. Pri horení sa totiž uvoľňujú do ovzdušia. Aj takýmto zdanlivo nevinným zvykom, ako je zapálenie sviečky, sa vo vašej domácnosti šíria toxíny. O to horšie je, ak parafínové sviečky horia v uzatvorenej miestnosti. 

Dobrou správou je, že sviečok sa nemusíte úplne vzdať, stačí, ak prejdete na zdraviu alternatívu. Reč je o sójových sviečkach, ktoré čoraz viac naberajú na popularite a nerozptyľujú do priestoru škodliviny. 

Druhou alternatívou je včelí vosk, takže, ak v okolí poznáte nejakého včelára, môžete sa ho opýtať, či nemá nejaké sviečky v ponuke. Pokiaľ ste zvyknutí na príjemné vône, namiesto vonných parafínových sviečkach môžete siahnuť po aróma difuzéri a prírodných esenciálnych olejoch.

Prejdite na prírodné čistiace prostriedky

Prací prášok, aviváž, wc gél a čistiace prostriedky, ktoré denne používate, sú plné látok toxických pre človeka. Často si to neuvedomujeme, ale ich pravidelné i občasné používanie škodí ľudskému zdraviu. Krásna vôňa nie je všetko. Málokto číta zloženie. 

Klasické čistiace prostriedky obsahujú amoniak, ftaláty, syntetické parfémy, chlór, fenoly, MEA, DEA, TEA a mnoho ďalších toxínov, ktorým sa treba vyhnúť. Vaša domácnosť bude zdravšia, ak začnete používať ekologické prírodné čistiace prostriedky a aj príroda by si uľavila, ak by to spravil každý. 

Obklopte sa rastlinami

O kvetoch je všeobecne známe, že si poradia s oxidom uhličitým a čistia vzduch od toxických látok, alergénov a toxínov. Ak žiadne nemáte, je čas to zmeni, avšak nie je rastlina ako rastlina. Vzduch pomáhajú čistiť napríklad tieto: nefrolepka vznešená, antúria, brečtan popínavý, lopatkovec, aglaonéma či chamédorea.

Veríme, že vám naše tipy trochu pomôžu pri zlepšovaní prostredia, v ktorom denne trávite veľa času a budete žiť o niečo zdravšie.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail