Hľadáte spôsob, ako ušetriť za tepelnú energiu? Poradíme vám!

Hľadáte spôsob, ako ušetriť za tepelnú energiu? Poradíme vám!

V súvislosti s rastom cien energií každá domácnosť rozmýšľa, ako čo najviac ušetriť. Zima je za rohom a neisté časy pred nami. Sveter navyše, teplý čaj a deka pomôžu len na chvíľu, no namieste je zamyslieť sa nad dlhodobým časovým horizontom. Ako vaša domácnosť fungovala doteraz? Plytvali ste energiami? Prinášame vám praktické rady, vďaka ktorým bude chod vašej domácnosti do budúcna efektívnejší.

Okná s kvalitným tesnením

Hlavne staršie domy, ktoré mladé rodiny zdedili po rodičoch, majú veľakrát stále staré okná. Výmena starých okien za nové je nákladná investícia, no z dlhodobého hľadiska vám ušetria nemalé financie za vykurovanie. Staré a opotrebované okná vás pripravia o značnú časť tepelnej energie. Niet sa čomu čudovať, keď tesnenia už nepriliehajú a rámy sú rokmi používania zvetrané.

Ak bývate v starom dome alebo byte s pôvodnými oknami, viete, že keď sa k nim postavíte bližšie, cítite chlad. V zimnom období síce môžete mať radiátor na najvyššom stupni, no teplo takto zbytočne odchádza von drobnými škárami a s ním aj vaše peniaze. Vedeli ste, že vďaka kvalitným a dobre osadeným oknám sa vaše náklady môžu znížiť až o 30 %? Na trhu je dostupných množstvo špičkových okien s izolačnými sklami, pri ktorých môžete kúriť menej a napriek tomu vám nebude zima.

A pokiaľ už máte kvalitné okná, nezabúdajte ich poriadne zatvárať. Upozornite najmä deti, ktoré veľakrát kľučku neotočia úplne na doraz a kvôli mikroventilácii teplo odchádza von z bytu/domu.

Naučte sa správne vetrať aj kúriť

Toto sú známe rady, ktoré by mal poznať každý, kto rozmýšľa ekonomicky a dlhé roky sa zaujíma o to, ako platiť menej za teplo. Aj keď sú vonku mrazy, izby treba poriadne vyvetrať, aby ste dýchali čerstvý vzduch. Vetrajte nárazovo. To znamená, že okná otvorte na päť minút dokorán a zatvorte dvere na izbe. Zabudnite na polhodinové vetranie pri pootvorenom okne. Je to neefektívne a zbytočne vám unikne veľa tepla.

Čo sa týka kúrenia, nie v každej miestnosti musí byť 23 stupňov. Nižšie uvádzame ideálne teploty, ktoré by mali byť v jednotlivých častiach domu:

Hodnoty sú orientačné, základ je miestnosti neprehrievať, pretože nadmerné kúrenie vysušuje vzduch, čo môže viesť k respiračným ťažkostiach a problémom so zaspávaním. Takisto platí, že po odchode do práce či školy znížte kúrenie alebo úplne vypnite kúrenie. Toto je ale individuálne.

Je rozdiel, či bývate v byte, kde susedia naokolo vás kúria a tak sa k vám dostane teplo od nich alebo v dome na dedine, kde panujú veľké mrazy a hrozí, že zamrzne voda v potrubí. Iné je tiež, ak bývate na severe alebo juhu Slovenska. Tam sa teploty v zime a nároky na vykurovanie líšia.

Nechajte odostreté žalúzie

Počas leta a horúcich dní sa odporúča nechať žalúzie zatiahnuté, keďže letné slnko je neúprosné a okamžite vyhreje miestnosti. To platí aj v zime. Ak je váš byt či dom orientovaný na východ, máte šťastie. Predtým, než odídete ráno z domu, odostrite žalúzie, aby slnečné lúče mohli preniknúť dovnútra.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail