Drevodomy ako novodobý fenomén

Drevodomy ako novodobý fenomén

Všetci už dlhšie počúvame o tom, či svoju voľbu prikloniť k drevodomu alebo klasickému riešeniu. Pre plnohodnotné rozhodnutie je však potrebné poznať všetky – pre a proti.

Aktuálne nie je veľkým tajomstvom, že drevostavby sú veľkým trendom a to z viacerých hľadísk. Aké sú ich výhody alebo negatívne stránky? Samozrejme, je potrebné zobrať stavbu od základov a to oplatí aj pri informáciách.

Benefity a slabé stránky

Drevostavba je vnímaná ako pasívna a zároveň aj nízkoenergetická stavba.
Prečo tomu tak je? Nízkoenergetická stránka sa odráža už pri priamej stavbe, ale aj pri následnej prevádzke chodu domu. Samozrejme, materiál z dreva zohráva najdôležitejšiu rolu, pretože má správne požadované mechanické vlastnosti. To znamená, že pokiaľ potrebujete vykonávať stavebné úpravy materiálu – spotrebujete výrazne menej energie, než pri klasickej konštrukcií, ktorá je vyrobená zo železobetónu. Dokonca aj samotná výstavba drevostavby je výrazne časovo nenáročnejšia, než klasická murovaná. Avšak, neoplatí sa zabudnúť na naozaj excelentné vysušenie tohto reziva. Pokiaľ máte drevo vysušené, nemusíte sa obávať škodcov alebo iných parazitov, pretože do suchého dreva sa nezahryznú.

Po materiálovej stránke sú drevodomy na čele, pretože drevený materiál efektívne pracuje s vlhkosťou. K významným vlastnostiam patrí aj izolácia zvuku a tepla.

Tak ako pri každom materiály, tak aj  pri drovodomoch je dôležitý výber materiálu, pretože každé drevo má iné vlastnosti, čo sa následne odráža aj vo finálnom výsledku.

Ďalšia vec, pri ktorej je vhodné zbystriť, je možnosť požiaru. Je všeobecne známe, že stavba postavená z dreva je menej odolnejšia voči ohňu. Avšak, aj s touto slabou stránkou viete pracovať. Stačí pri stavbe využiť nehorľavý obklad.

Je dôležité venovať pozornosť ošetreniam drevenej konštrukcie, pretože v dôsledku vlhkosti často dochádza k zmene objemu alebo tvaru. Čo v realite môže predstavovať tzv. sadanie domu.

Fakt, o ktorom veľa ľudí nevie je, že drevodom dokáže „dýchať“. Táto informácia vychádza z toho, či je alebo nie je difúzne otvorená. Difúzne uzatvorené stavby patria medzi prvé stavby, ktoré sa u nás stavali a často sa stavajú aj do dnes. Difúzne otvorená stavba je konštrukčne jednoduchšia a menej náročná, pri nej nie je potrebná rekuperácia vzduchu pretože dom akoby dýchal a odvádza paru z domu. Celá konštrukcia je riešená z paropriepustných materiálov a vďaka tomu nie je potrebný blowdoor test.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail