4 trendy, ktoré ovplyvnia stavebníctvo v roku 2023

4 trendy, ktoré ovplyvnia stavebníctvo v roku 2023

Stavebný priemysel v súčasnosti patrí medzi najpokrokovejšie oblasti. Jeho rast a inovácie budú pokračovať aj v roku 2023. Čo ovplyvní (a aj naďalej bude ovplyvňovať) stavebníctvo? Na to sa pozrieme v tomto článku.

Každý rok vo sfére stavebníctva dochádza k menším i veľkým zmenám, ktoré predurčujú jeho budúci vývoj, preto nie je na škodu tieto trendy sledovať. Či už v tomto odvetví pracujete alebo vás vo voľnom čase zaujíma moderná architektúra a radi si rozširujete obzory, iste vás budú zaujímať nadchádzajúce trendy.

Robotizácia a digitalizácia

Dnešný priemysel sa na technológie spolieha viac než kedykoľvek predtým. Koniec koncov, v ich používaní má dlhú históriu. Spomeňme napríklad klasické nástroje na meranie či geodetické zariadenia. Digitalizácia prekvitá v celej spoločnosti a sebavedome môžeme povedať, že sa dotýka každej oblasti. Umelá inteligencia a robotika budú mať čoraz väčší vplyv na bezpečnosť a efektivitu.

Povráva sa aj o tom, že niektoré postupy budú priebehať výlučne vo virtuálnej realite. Znie to ako sci-fi? Obzrime sa spať, tak o 20 rokov, a zhodnoťme, ako pokročili technológie a koľko ich vzniklo. Kedysi sa nám o nich ani len nesnívalo. Ktovie, čo nás čaká.

Čo sa týka významných technologických trendov v stavebníctve, za zmienku stojí automatizácia robotických procesov. Ide o sofware program, ktorého opakujúce sa procesy ľuďom umožňujú efektívnejšie pracovať s používateľským prostredím. Náklady síce môžu byť vyššie, avšak investícia do RPA znamená zrýchlenie a vyššiu presnosť plnenia úloh. Zhromažďovanie dát budú mať na zodpovednosť roboti, takže nebude potrebné ich manuálne zadávanie. Zdá sa to ako hudba budúcnosti, ale vyhliadky sú pozitívne a čoskoro sa tento trend môže prejaviť v plnej miere.

Zelené budovy všade, kam sa pozriete

Štatistiky hovoria za všetko. V roku 2013 tvorili zelené budovy 8 % z celkovej výstavby, tento rok je to až polovica a do roku 2025 by malo byť viac ako 60 % všetkých novopostavených budov označených ako „net-zero ready“. Využívanie obnoviteľných zdrojov je na vzostupe a viac ako možné možné je, že tieto zelené budovy budú mať nulové emisie.

Využívanie pokrokových stavebných materiálov

K novým spôsobom výstavby patrí aj používanie pokrokových stavebných materiálov. V súčasnosti sa využíva už niekoľko udržateľných a inovatívnych materiálov, ktoré nahrádzajú tie staršie – betón z 3D tlačiarne či čadič. Zaujímavé sú aj materiály zo živých organizmov, napríklad betón, ktorý sa dokáže sám opraviť (za pomoci baktérií). Aj naďalej budú populárne udržateľné materiály, ako je biopena, bioplast či mycéliový kompozit. Medzi inovatívne a ľahké materiály so schopnosťou zadržiavať vodu patrí uhlíkový kompozit, hydrokeramika, aerogél alebo pavúčí hodváb. Vysokou pevnosťou a biologickou odbúrateľnosťou sa vyznačuje bambus, krížovo laminované drevo, hliníková pena či zaujímavé priehľadné drevo.

3D tlač

Stavebná 3D tlač spočíva vo výrobe stavebných prvkov alebo celých konštrukcií prostredníctvom 3D tlačiarne. Vrstvu po vrstve je schopná vytlačiť polymér, betón, kov či iné materiály. Existuje niekoľko druhov 3D tlačiarní, no najrozšírenejším typom je tlačiareň s robotickým ramenom, ktorá sa pohybuje tam a naspať a týmto spôsobom vrství materiály. Medzi ďalšie metódy 3D tlače patrí tzv. prášková väzba – tuhnutie vrstvy po vrstve, až kým sa nevyhotoví požadovaný komponent/objekt. Aditívne zváranie bolo demonštrované vytlačením plnohodnotného funkčného kovového mosta v Amsterdame.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail