Láka vás bývanie v mobilnom dome? Spoznajte jeho výhody a nevýhody

Láka vás bývanie v mobilnom dome? Spoznajte jeho výhody a nevýhody

Či už ide o cenu, flexibilitu alebo udržateľnosť, mobilné domy sa tešia čoraz väčšej popularite a pozornosti. Obzvlášť milovníci minimalizmu a jednoduchého či alternatívneho spôsobu života sa uchyľujú k bývaniu v mobilnom dome. Je to predsa len niečo iné ako život v klasickom dome či panelákovom byte. Na druhej strane so sebou prináša aj isté nevýhody. Ak uvažujete nad investíciou do mobilného domu, mali by ste zvážiť všetky plusy a mínusy.

Na čo sa mobilné domy využívajú najčastejšie?

Vo všebecnosti možno povedať, že prvotným účelom mobilných domov nebolo práve dlhodobé bývanie. Existuje niekoľko možností, ako ich využiť. Najčastejšie plnia funkciu rekreačného ubytovania (kemping, chata) v blízkosti prírody. Poslúžia však aj ako prechodné či hosťovské ubytovanie. Na majiteľoch potom záleží, či chcú tento koncept poňať čo najviac minimalisticky pre nenáročných alebo naopak ako zážitkové ubytovanie pre ľudí, ktorí si potrpia na luxus. Okrem toho si môžete mobilný dom zaobstarať na komerčné účely – napr. street food na festivaloch, kaviareň a podobne. Z toho vyplýva, že mobilné domy predstavujú flexibilné riešenie, ktoré si môžete na mieru prispôsobiť.

Čo však dlhodobé bývanie?

Azda každý človek túži po vlastnom domove, ktorý si môže zariadiť podľa vlastných predstáv. V súčasnosti si nie všetci môžu dovoliť obrovský murovaný dom, a tak sa obzerajú po cenovo dostupnejších možnostiach. Mobilný dom je výhodný nielen, čo sa týka samotnej kúpy, ale aj nákladov na bývanie. Ak sa napríklad rozhodujete medzi starším domom v čiastočne prerobenom stave a mobilným domom, druhá možnosť je energeticky efektívnejšia. Vďaka tomu zaplatíte menej za vykurovanie či klimatizáciu.

Už niekoľkokrát sme spomenuli flexibilitu. Ak patríte medzi ľudí, ktorí neradi zotrvávajú dlho na jednom mieste, klasický dom môže byť pre vás kotva a veľký záväzok. Nedá sa len tak zobrať so sebou na rozdiel od mobilného domu, ktorý môžete premiestniť. S presunom to síce nie je najjednoduchšie, no dá sa to. Je potrebné objednať si prepravu mobilných domov, na ktorú, samozrejme, musíte vynaložiť ďalšie finančné prostriedky. Záleží však od výrobcu.

Potrebujete stavebné povolenie?

I keď sa hovorí, že na mobilný dom nie je potrebné povolenie, návšteve stavebného úradu sa nevyhnete. Ide o výrobok plniaci funkciu stavby, ktorý spadá do režimu stavebného zákona. Nezáleží na tom, či chcete mobilný dom využívať len na rekreáciu alebo bývanie, v oboch prípadoch sa naň vzťahujú rovnaké pravidlá ako pri klasickom rodinnom dome. Na umiestnenie tohto typu stavby je potrebný súhlas stavebného úradu. Takisto musíte akceptovať územný plán obce.

Výhody mobilného domu v kocke

Okrem toho sú moderné mobilné domy ekologicky udržateľné. Negatívny dopad na životné prostredie je výrazne nižší. Stavebný proces je maximálne efektívny, pretože nedochádza pri ňom k plytvaniu materiálov. Pokiaľ túžite po čo najvyššej sebestačnosti, s mobilným domom to je možné. Môžete ho napojiť na inžinierske siete alebo využívať vlastné solárne panely s fotovoltickou elektrárňou či membránovú ČOV. Takisto sa môžete napojiť na vlastný vodný zdroj.

Nevýhody mobilného domu v kocke

Mobilný dom je určite zaujímavý pre tých, ktorí túžia po sebestačnosti, voľnosti a ich finančné možnosti sú obmedzené. Skôr, než sa preň rozhodnete, poriadne si premyslite vaše požiadavky a porovnajte si ceny s klasickými domami. Ak ste skôr náročnejší a potrpíte si na veľa vybavenia, cena mobilného domu sa môže priblížiť cene klasickej stavby. Taktiež si spravte prieskum trhu a porovnajte výrobcov.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail