Užitočné tipy, ako opticky zväčšiť malú miestnosť

Užitočné tipy, ako opticky zväčšiť malú miestnosť

Premýšľate, ako opticky zväčšiť malú miestnosť? Nemusíte hneď vybúrať steny a podstupovať rozsiahlu renováciu. Dá sa to aj jednoduchšie. Prinášame vám niekoľko skvelých dizajnových tipov na optické zväčšenie miestnosti.

Prevzdušnite priestor

Obývačka pôsobí vzdušne kvôli väčšej vzdialenosti medzi jednotlivými kusmi nábytku. Ak túžite po pocite priestrannosti aj v menšej obývačke či spálni, odporúčame zabudnúť na veľké množstvo nábytku. Stavte na praktickú skriňu v minimalistickom štýle a vyhnite sa extravagantným glamour kúskom. Pri výbere nábytku treba rozmýšľať prakticky a siahnuť po čo najviac multifunkčnom pre zachovanie poriadku.

Farby, ktoré vytvoria pocit priestrannosti

Do žiadnej malej miestnosti sa nehodia tmavé odtiene. Vytvárajú pocit ťažkopádnosti a stiesnenosti. Harmóniu a otvorenosť docielite bielou. Ak snehová biela nie je vaším favoritom, skvelou voľbou je aj jemná krémová s ružovým či béžovým nádychom.

Závesné dekoratívne prvky dodajú miestnosti osobitého ducha

Dekoratívne prvky na strope pritiahnu na seba pozornosť, takže miestnosť bude pôsobiť vyššie, ako v skutočnosti je. Trh ponúka širový výber dekorácií – kvetináče v macramé závesoch, lampáše či pútavé stropné svietidlo. Macramé prvky sú momentálne top trendom v interiérovom dizajne a ešte dlho ním ostanú.

Záclony od stropu až po podlahu

Do malej spálne alebo obývačky lepšie zapadnú dlhé záclony/závesy, na rozdiel od horizontálnych žalúzií a roliet. Garnížu namontujte čo najbližšie ku stropu, aby ste čo najviac opticky predĺžili miestnosť. Dlhé závesy majú aj estetickú funkciu. Pôsobia nadčasovo a izbe vnesú nádych exkluzivity. Aby ste však malú miestnosť úplne nezatemnili, počas dňa ich nechajte odtiahnuté.

Nie široký, ale vysoký nábytok

Knižnice, police a vysoké skrine od podlahy až po strop podnietia vašich hostí, aby sa pozerali skôr hore než do priestoru, vďaka čomu bude vyzerať väčšia. Ďalším bonusom je, že získate ďalší úložný priestor na knihy, kuchynský riad, dekorácie a podobne.

Prvky, ktoré odrážajú svetlo

Nábytok laďte skôr do svetlejších farieb, ideálne v podobnej farbe, aká je na stene. Vďaka jemnému splývaniu na seba neupútajú toľko pozornosti a miestnosť sa bude zdať väčšia. Odporúčame poobzerať sa aj po transparentných prvkoch, ako sú priehľadné stoličky, sklenený konferenčný stolík či presklená vitrína. Ukroja si síce priestor, ale nie na prvý ani druhý pohľad.

Zrkadlá

Malej miestnosti pridajú na kráse aj zrkadlá. Ak je to možné, umiestnite ich oproti oknu, budú vyžarovať ešte viac svetla. Zvážte inštaláciu jedného veľkého zrkadla, aby ste vizuálne odstránili hranice miestnosti. Zrkadlové prvky sa osvedčili aj v mini kuchyniach. Zrkadlové alebo sklenené zásteny za kuchynskou linkou vytvoria optickú ilúziu okna. Spĺňajú aj praktickú funkciu. Jednoducho sa čistia a umožnia vám vidieť priestor za vami.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail