Nízkoenergetické domy: čo by mali spĺňať?

Nízkoenergetické domy: čo by mali spĺňať?

Skutočne energeticky efektívne domy spĺňajú oveľa viac než len používanie spotrebičov najvyššej energetickej triedy. Európska únia rozhodla, že všetky novopostavené domy musia byť po roku 2030 bez emisií. Chystáte sa v blízkej budúcnosti stavať váš vysnívaný dom? Poradíme vám, na čo sa zamerať pri jeho budovaní.

Myslite na kvalitné zateplenie

Vďaka dostatočnej izolácii bude váš dom strácať menej tepla v zime a naopak v lete nedôjde k jeho prehrievaniu. Z toho vyplýva, že celoročne ušetríte na vykurovaní i klimatizácii. Pokiaľ sa chystáte postaviť podkrovný dom, nepodceňujte zateplenie podkrovia. V opačnom prípade nebude izolácia efektívna. Ak si potrpíte na udržateľnosť izolačných materiálov, hudbou blízkej budúcnosti sú tieto:

Využite solárnu energiu

Tejto podmienke sa o chvíľu nevyhne nikto. Štáty Európskej únie sa zhodli na tom, že od konca roka 2029 bude každý dom musieť umožniť inštaláciu solárnych panelov. Bez ohľadu na to, o koľko menej spotrebujete energie, stále za ňu musíte platiť. Jednou z možností, ako sa tomu vyhnúť, je nainštalovať si na dom solárne panely. Výroba solárnej energie nezaťažuje životné prostredie, pretože je čistá. Výhodou je tiež, že v prípade výpadku elektriny počas búrky alebo dočasnej odstávky môžete v domácnosti ďalej fungovať. Pre nadšencov sebestačnosti je využitie solárnej energie kľúčové.

Investujte do úsporných okien

Energeticky úsporné okná vám ušetria peniaze teraz aj v budúcnosti. Na vykurovanie a ohrev vody slúži až 78 % celkovej energie, ktorú spotrebujú domácnosti v EÚ. Nechcete teda, aby táto energia unikala cez okná. Úsporné okná šetria energiu vďaka niekoľkovrstvovému sklu, špičkovým tesneniam a pokročilým technológiám.

Výber správnej strešnej krytiny

Energeticky úsporná strecha odráža slnečné lúče neprehrieva interiér, čo vedie k nepohodliu. Vďaka tomu sa znížia náklady na chladenie. Kvalitné krytiny majú dlhú životnosť, takže po niekoľkých rokoch nemusíte investovať do výmeny strechy. Medzi energeticky úsporné materiály patrí škridla, kov či prírodná bridlica. Atraktívnym riešením sú aj strechy pokryté zeleňou, ktoré pomáhajú znižovať náklady na vykurovací a chladiaci systém. Navyše môžu poskytnúť otvorený oddychový priestor.

Ohrev vody

Systém ohrevu vody v domácnosti spotrebuje obrovské množstvo elektriny. Existuje však niekoľko spôsobov, ako môžete do budúcna ušetriť energiu. Jedným je izolácia nádrže ohrievača vody, ktorá v ňom udržiava stálu teplotu napriek tomu, že je nečinný. Druhou ekologickou a ekonomickou možnosťou je použitie solárnych ohrievačov vody. Výber systému ohrevu vody je pre mnohých náročný. Zistite viac o typoch solárnych ohrievačov a o tom, ako si vybrať správny systém ohrevu vody pri stavbe energeticky úsporného domu.

Zariadenia, ktoré vám pomôžu ušetriť energiu

Pokročilé inteligentné zariadenia vám pomôžu optimalizovať využívanie energie v domácnosti. Energeticky efektívny domov musí byť inteligentný, aby priniesol návrat investícií a z dlhodobého hľadiska ušetril peniaze. Zoptimalizovať domácnosť vám pomôžu inteligentné termostaty, žiarovky, žalúzie a tiež smart ovládače klimatizácie. Prispôsobia sa vašim návykom a počas dňa efektívne chladia/vykurujú.

Aj Ismont sa venuje výstavbe nízkoenergetických stavieb. Prezrite si naše moderné projekty.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail