Komunitné záhrady, fenomén spoločného bývania

Komunitné záhrady, fenomén spoločného bývania

Komunitné záhrady sú každým rokom čoraz viac populárne a stávajú sa fenoménom v spoločných priestoroch obytných a bytových komplexov, pretože poskytujú svojim obyvateľom viacero výhod. Pravidelné stretávanie, spoločné akcie či hranie detí je neodmysliteľnou súčasťou budovania dobrých komunitných vzťahov. Touto cestou chceme vybudovať pozitívne susedské vzťahy aj v našich projektoch. S výstavbou komunitných záhrad sme začali v Jarovciach, kde je v komplexe OPÁL viac ako 190 bytových jednotiek. O komunitných záhradách sme sa porozprávali s našou záhradnou architektkou Anetou Husárovou, ktorá mala na starosti celý priebeh od ich naprojektovania, po umiestnenie až po výsadbu.

Aký materiál ste použili na výstavbu vyvýšených záhonov?
Pri tvorbe záhonov sme na úvod museli definovať materiál, z ktorého budú a voľba padla na drevo. Následne sme ho oštetrili lakom, kôli odolnosti a vo finále sme konštrukciu napojili na závlahový systém.

Aké miesto ste zvolili pre vyvýšené záhradky a prečo?
Chceli sme aby miesta boli dobre strategicky rozložené a aby sa pri nich ľudia mohli stretávať. Záhony sú teda pri každom vchode do budovy. Aby mali obyvatelia prístup z každej strany. 

Aké druhy byliniek sa nachádzajú v komunitných záhradkách?
Pri zimnom počasí sme museli sadiť s rozumom. Obyvatelia sa môžu tešiť na levanduľu, rozmarín, materinu dúšku a šalviu. Na jar plánujeme záhony obohatiť o nechtík a bobkový list.

Prečo ste zvolili takýto výber?
V záhone by si mal každý nájsť to svoje, čiže z každého niečo. Rastliny sme zvolili vďaka ich širokej popularite, ale aj širokému využitiu v kuchyni, domácej medicíne či pre ich krásne estetické využitie.

Kedy môžu očakávať prvú nádielku obyvatelia Opálu?
Prvá úroda byliniek by mala priniesť “vytúžené ovocie” v apríli, najneskôr v máji. Záležať bude hlavne od počasia, pretože počasie má konečné slovo.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail