Prečo je dôležité stavať zelené budovy?

Prečo je dôležité stavať zelené budovy?

Obavy verejnosti týkajúce sa životného prostredia neustále narastajú, preto sa v rámci boja proti klimatickým zmenám stalo nevyhnutnosťou stavanie udržateľných budov. Prebiehajúca klimatická kríza je dôsledkom našich chýb z minulosti a je najvyšší čas sa z nich poučiť. 

Niekoľko desiatok rokov po druhej svetovej vojne sa spoločnosť nezaujímala o nič také, ako je ekologická udržateľnosť. Vo viacerých krajinách sa na výstavbu budov či dokonca celých miest používal najmä betón. Dnes už vieme, že tento materiál patrí medzi hlavných prispievateľov k emisiám CO2.  

Súčasné prístupy

Aktuálne už máme dostatok vedomostí o ekologických problémoch a následkoch, ktoré nás čakajú v budúcnosti, preto je rozumnejšie voliť materiály, ktoré nezanechajú príliš veľkú uhlíkovú stopu. Stavba zelených budov však nie je len o výbere udržateľných a recyklovateľných materiálov. Ide o komplexný „problém”, pri ktorom je potrebné naplánovať aj tie najmenšie detaily. 

Architekti musia myslieť na efektívne využívanie slnečného žiarenia a obnoviteľnej energie, strategické umiestnenie okien či zníženie prevádzkových nákladov na vykurovanie, spotrebu vody atď. Trvalo udržateľné budovy by sa mali stať univerzálnym fenoménom, avšak ich realizácia si vyžaduje zodpovedné a pokrokové stavebné firmy s inovatívnym duchom. 

Dnešné stavebné spoločnosti nesú zodpovednosť za návrh a budovanie objektov, ktoré budú ekologické dnes, ale aj nasledujúce desiatky rokov. Nižšie sa dozviete, prečo je výstavba zelených budov tak dôležitá. 

Výber vhodných materiálov

Ako sme už spomenuli, betón produkuje príliš veľa CO2 a na konci svojho života je vcelku náročné zlikvidovať ho. Áno, aj na výstavbu zelených budov sa používa betón, no viac sofistikovane a šetrne. Vhodnejším materiálom na rámy je napríklad oceľ, ktorej výroba nie je tak náročná a navyše je dobre recyklovateľná.

Dobrou voľbou je tiež drevo, ktoré má síce kratšiu životnosť, no správne a pravidelné ošetrovanie ju predĺži. V stavebníctve má silné miesto aj kameň, hlina, slama, bambus, korok, recyklovaná oceľ, ovčia vlna či konopný betón. 

Využitie obnoviteľných zdrojov energie

V skratke – solárne panely. Ich výhodou je, že je možné nainštalovať ich takmer kamkoľvek. Dokonca sa môžu používať aj na zachytávanie dažďovej vody, ktorá sa dá využiť na zalievanie kvetov či splachovanie toaliet. A ako už vieme, na Slovensku sa na splachovanie stále používa pitná voda. Zníženie spotreby vody je obzvlášť dôležité v regiónoch, ktoré trpia jej nedostatkom a je to pre nich vzácny zdroj.

Koniec koncov, obdobie nepríjemného sucha zažívame aj momentálne na Slovensku. Pridajme k tomu ešte rapídny nárast cien energií. Druhou alternatívou sú aj veterné turbíny menšej veľkosti, ktoré sú taktiež účinným riešením na výrobu elektrickej energie.  

Efektívna izolácia

Po využívaní vlastných zdrojov energie treba myslieť aj na minimalizáciu tepelných strát. Kľúčovým bodom je nepodceňovať dôležitosť izolácie – trojité zasklenie budov či zateplenie celulózou, sklenou vatou a minerálnou vlnou. Je to logické, lepšia izolácia = menej spotrebovanej energie na vykurovanie. Nielenže sa týmto spôsobom šetria neobnoviteľné zdroje, správna izolácia má aj ekonomické benefity. 

Ďalšie dôvody

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail