Tehla nielen na fasádu: zakomponujte ju do interiéru

Tehla nielen na fasádu: zakomponujte ju do interiéru

Tehla patrí medzi obľúbené konštrukčné materiály a niet sa čomu čudovať. Má dlhú životnosť, perfeknú ohňovzdornosť, je odolná a zvyšuje hodnotu domu. Jednoducho ide o materiál, na ktorý sa dá spoľahnúť. Ale nielen na fasádu domu. Čoraz častejšie nachádza využitie aj v interiéroch ako dizajnový prvok.

Tehla v mnohých ľuďoch evokuje niečo tvrdé a ťažkopádne, no existujú aj jemnejšie spôsoby, ako ju využiť. Či už preferujete extravaganciu alebo jednoduchosť, v obidvoch prípadoch je tehla správou voľbou.

Pútavá fasáda

Tehlový obklad vzbudzuje dojem tepla a jasného charakteru interiéru. Okrem štrukturálnej celistvosti sa stane ústredným bodom miestnosti. Nielen v obývačke, ale aj v predsieni, spálni či kúpeľni. Tehlová stena, ale aj podlaha vdýchne domovu špeciálnu atmosféru. Pôsobí kontrastne a sofistikovane a vytvára elegantný dizajn, keďže každý kúsok tehly je jedinečný. Ak patríte medzi milovníkov industriálneho štýlu, tehla je kľúčový prvok. Či už sa rozhodnete pre odkryté rúry, drevené a kovové prvky alebo rôzne štruktúry – z ničoho nekričí priemyselná elegancia viac ako z tehlového obkladu.

Textúra zútulňuje priestor

Samozrejme, existuje množstvo prevedení tehlových obkladov. Minimalisti sa skôr rozhodnú pre bielu alebo svetlosivú tehlu s jemnejšou textúrou a vyznávači výraznejších dizajnových prvkov zase zvolia svojrázny obklad v klasickej terakotovej alebo dokonca čiernej farbe s viditeľnou štruktúrou. Faktom je, že nerovnomerný povrch tehly odráža menej svetla, vďaka čomu miestnosť pôsobí viac útulne a hrejivo. Z tohto dôvodu ide o skvelú voľbu nielen do bytu či domu, ale aj do víkendovej chalupy. Navyše ide o materiál s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami.

Praktický materiál do kuchyne s jednoduchou údržbou

Kuchyňa sa označuje za srdce domova, preto ju treba zariaďovať nielen s ohľadom na dizajn, ale aj funkčnosť. Pri výbere materiálov do kuchyne sa zamerajte na také, na ktorých až tak nevidno nečistoty. Ak si, povedzme, vyberiete tmavú tehlu, ušetríte si veľa práce na rozdiel od svetlého lesklého povrchu. Ako sme už spomenuli, tehla je ohňovzdorná, čo sa v kuchyni zíde. Spoľahlivo odoláva vysokým teplotám a kvôli svojej farbostálosti si zachová perfektný vzhľad po dlhé roky. Čo sa týka vodoodolnosti, odporúča sa natrieť ju hydrofóbnym náterom, aby nenasala vlhkosť. Tento tip je užitočný aj v prípade tehly v kúpeľni.

Aké nevýhody má tehla v interiéri?

Tehly sú porézne, čo môže viesť k problémom s vlhkosťou a vzniku plesní. Kvôli nadmernej vlhkosti môžu časom praskať, mäknúť a drobiť sa. Avšak ak ich ošetríte vyššie spomenutým hydrofóbnym náterom, predĺži sa ich životnosť a nemusíte sa o ne nijak špeciálne starať. Nevýhodou môže byť aj drsný povrch, ktorý je magnetom na nečistoty. Tehla s výraznou textúrou sa môže ťažšie čistiť. Ak nie je dobre utesnená, ľahko absorbuje kuchynské oleje, na ktoré budete potrebovať špeciálne čistiace prostriedky. Čo sa týka prachu, tehlový obklad odporúčame z času na čas povysávať.

Ak vás zaujímajú interiérové inšpirácie a chceli by ste svoj domov posunúť na vyššiu úroveň, prečítajte si aj náš článok s užitočnými lifehackmi.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail