Zimná záhrada: na čo sa zamerať a aké výhody ponúka

Zimná záhrada: na čo sa zamerať a aké výhody ponúka

Zimné záhrady sa tešia čoraz väčšej popularite. Dôvody sú rôzne. Niekto túži po rozšírení obytného priestoru, iný si z nej vytvorí oázu pokoja plnú rastlín a ďalší spoločenskú miestnosť či jedáleň. V tomto článku sa dozviete o hlavných benefitoch zimných záhrad a tiež, na čo sa zamerať pred ich výstavbou.

Photo by Annie Spratt on Unsplash

V posledných rokoch sa kladie veľký dôraz na prepojenie s prírodou. Mnohí by sa najradšej presťahovali z veľkého mesta niekam na okraj lesa. Faktom je, že každý sa občas potrebuje zresetovať a opustiť štyri murované steny. Našťastie existujú možnosti, ako túto harmóniu docieliť aj uprostred civilizácie.

Jedným z riešení môže byť zasklenie terasy. Sklo je materiál, ktorý stiera hranice medzi človekom a prírodou a umožňuje nám byť jej nablízku. Zimná záhrada môže pomôcť s pocitom izolácie, ktoré ste v posledných dvoch rokoch určite zažili aj vy.

Ste doma a zároveň vonku

Výstavba zimnej záhradny obvykle trvá niekoľko týždňov. Odporúča sa stavať na začiatku jarného obdobia, aby ste si počas neho mohli vychutnávať rannú kávu a raňajky s pekným výhľadom na okolie. Ešte pred samotnou realizáciou je namieste zamyslieť sa, či by ste ju chceli využívať len sezónne, keď je vonku teplo, alebo aj v zime. Ďalej treba zvážiť aj praktickú stránku a premyslieť si, na ktorú svetovú stranu bude zimná záhrada orientovaná. Ak bude mať dostatok slnečného svetla, ušetríte na vykurovaní.

V prípade celoročného využitia sa treba zamyslieť nad tým, aký spôsob vykurovania bude najlepší. Vďaka tomu získate ďalšiu plnohodnotnú miestnosť. Rodinám, ktoré bývajú v menších domoch to môže výrazne pomôcť. Priestor navyše sa vždy hodí. Je len na vás, na aký účel ho využijete.

No môžeme vám garantovať, že zimnú záhradu si zamilujú všetci členovia rodiny. Len si predstavte tú atmosféru pri jesennom zapadajúcom slnku či hviezdach na nočnej oblohe. Svoj oddych takto povýšite na nový level. Predsa len je to niečo iné, ako sedieť v obývačke a pozerať televíziu. Záhradu budete mať ako na dlani.

Photo by Aleh Tsikhanau on Unsplash

Zvýši sa atraktivita nehnuteľnosti

Sklenená prístavba vám poskytne viac než len zväčšenie priestoru. Ide tiež o spôsob, ako môžete zvýšiť hodnotu vašej nehnuteľnosti. Čo sa týka estetickej stránky, váš dom dizajnovo pozdvihne a znásobí jeho atraktivitu. Ak by ste sa ho v budúcnosti rozhodli predať, alebo ak máte v pláne prenájom nehnuteľnosti, zimná záhrada je veľkým lákadlom pre záujemcov.

Čo by ste mali zvážiť pred realizáciou zimnej záhrady?

Jednou z najčastejších otázok je, či je na realizáciu zimnej záhrady potrebné stavebné povolenie. Zimná záhrada patrí do kategórie drobných stavieb, ktoré ho nepotrebujú. Treba však dodržať nasledujúce podmienky:

Ak tieto podmienky dodržíte, výstavbu stačí nahlásiť príslušnému mestskému úradu. Nemusí to však platiť vždy, preto odporúčame informovať sa na stavebnom úrade, ktorý posúdi, či bude vo vašom prípade nutné riešiť aj stavebné povolenie.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail