Japonský minimalizmus v bývaní – v jednoduchosti je krása

Japonský minimalizmus v bývaní – v jednoduchosti je krása

Hľadáte inšpiráciu, ako zariadiť vaše nové bývanie, alebo prerobiť to súčasné? Viaceré domácnosti sú presýtené rôznymi zbytočnými dekoráciami, farbami a kombináciami viacerých štýlov. Japonský minimalizmus hovorí o niečom inom: „Menej je viac.” O tom, ako ho zaradiť do vášho života, sa dozviete v tomto článku.

V čom spočíva čaro japonského minimalizmu?

Tento trend je v západnom svete čoraz viac populárny a niet sa čomu čudovať – chaosu a gýču majú už asi všetci dosť. Ak chcete mať poriadok v živote, mali by ste tráviť čas v prostredí, kde cítite pokoj, usporiadanosť a pozitívnu energiu. Minimalizmus u vás doma je predpokladom k čistej mysli a jednoduchému životu. Aspoň v rámci možností.

Filozofiou tohto konceptu je zamerať sa na vytvorenie čistého, prehľadného a jednoduchého prostredia s tým, že by sme sa mali zamerať len na nevyhnutné veci. Japonský minimalizmus sa vo veľkej miere inšpiroval práve zen-budhizmom, ktorý má vplyv na rôzne umelecké smery – od architektúry až po módu. Je síce pravda, že nie každý človek v Japonsku je zároveň aj minimalista, keďže žijeme v uponáhľanej a konzumnej dobe, no jednoduchosť k tomuto národu skrátka patrí.

Otvorené priestory s prirodzeným osvetlením

Otvorený a vzdušný priestor predstavuje jeden zo spôsobov, ako vniesť do vášho bývania minimalizmus. To znamená, že by ste mali upustiť od myšlienky – mať všade dvere. Ikonickým prvkom japonského minimalizmu sú veľké posuvné dvere Shoji, ktoré sú typické mriežkovým rámom s priesvitným plátnom. Vďaka tomu sa dostane do interiéru viac svetla a ako už určite viete, prirodzené svetlo podporuje produktivitu a vytvára pocity šťastia i pokoja.

Skvelou voľbou sú tiež veľké balkónové dvere či strešné okná, ktoré môžete v prípade potreby zatieniť. Ale pozor – vyvarujte sa honosným, ťažkým a tmavým závesom či žalúziám. Zvoľte radšej jemné svetlé záclony.

Stavte na prírodné materiály a neutrálne farby

Medzi základné piliere japonského minimalizmu patrí použitie prírodných materiálov a z nich vyrobených doplnkov. Reč je napríklad o drevených podlahách, kamenných alebo drevených obkladoch stien, ktoré sa týčia až po strop, alebo zakomponovaní zelene do interiéru.

Čo sa týka farieb, mali by ste sa držať neutrálnej palety. Gro viacerých interiérov tvorí práve biela, krémová, svetlé drevené tóny a tiež jemná šedá. V bielej miestnosti tieto farby krásne vyniknú a dodajú jej decentný farebný akcent. To isté platí aj o izbových rastlinách, ktorých výber určite nepodceňujte. Môžete zvoliť napríklad bonsaj, palmu, figovník, divoký banán či slonie ucho. Dajte si záležať aj na výbere črepníkov – obzvlášť pekne pôsobia hlinené, drevené alebo kamenné s matným efektom. Miestnosti dajú nový rozmer aj populárne závesné črepníky s izbovými popínavými rastlinami.

Uzemnite sa

Ďalším charakteristickým prvkom minimalizmu je nízky nábytok, pretože uzemnenie sa a spojenie so zemou je súčasťou jeho filozofie (nízke pohovky, konferenčné stolíky). Môžete tiež zvoliť posteľ s nízkym širokým rámom, avšak bude vyzerať dobre len vtedy, ak ju vždy pekne uhladíte.

Zabudnite na extravagantnú a farebnú posteľnú bielizeň, dojem čistoty vytvoria klasické biele obliečky, ktoré môžete ozvláštniť prikrývkou a vankúšmi v spomínaných neutrálnych tónoch.

A čo hovoríte na japonský minimalizmus vy? Páči sa vám, alebo skôr preferujete výraznejší či honosnejší štýl?

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail