Mesto ako zo sci-fi filmu: The Line má byť úplne bez emisií

Mesto ako zo sci-fi filmu: The Line má byť úplne bez emisií

Ak by sme mali spomenúť jeden z najdiskutovanejších architektonických projektov, určite by to bolo futuristické smart mesto The Line. Výstavba projektu začala v roku 2021 a vyvolala veľkú vlnu kritiky – od ľudských práv až po vplyv na životné prostredie. V čom je mesto The Line také jedinečné?

Už pri pohľade na vizualizáciu projektu si mnohí spomenú na akčný sci-fi film Divergencia. S tým rozdielom, že The Line nie je len výplod fantázie, ale už o pár rokov sa stane domovom mnohých ľudí. Čo je na ňom nezvyčajné? Najmä dizajn – 170 kilometrov dlhá línia so zrkadlovými stenami v Saudskej Arábii pôsobí skôr ako odstrašujúce väzenie. Poďme sa pozrieť na niekoľko faktov o The Line.

1. Do roku 2030 má mať viac ako 1 milión obyvateľov

The Line sa stane domovom a útočiskom pre viac ako milión ľudí z celého sveta, pričom pôjde o centrum inovácií zameraných na globálne problémy – zápchy, sociálna izolácia, zmena klímy, rozrastanie miest. Spoločnosť NEOM, ktorá tento projekt buduje, sa vyjadrila, že v budúcnosti môže v meste žiť až 9 miliónov ľudí.

2. Lineárne mesto o dĺžke 170 kilometrov

Táto lineárna stavba je novým typom urban architektúry a akousi revolúciou v stavebníctve. Architekti kladú dôraz na ľudí a ochranu životného prostredia. Komunity ľudí tu budú prepojené s množstvom prírodných prvkov.

3. Na aute si tu nezajazdíte

The Line bude úplne bez áut. Cieľom je vytvoriť priateľské mestské prostredie, ktoré bude slúžiť všetkým. Samozrejmosťou je umelá inteligencia, ktorá sa bude neustále vyvíjať a prinášať inovatívne riešenia, ako obyvateľom i firmám zjednodušiť život a ušetriť čas. Hoci tu žiadne auto nestretnete, NEOM pracuje na projekte spoľahlivej verejnej dopravy. Spolu so spoločnosťami Bechtel a AECOM navrhujú jeden z najkomplexnejších infraštruktúrnych projektov na svete.

4. Obyvatelia sa všade dostanú už do 5 minút

Jednotlivé časti mesta sú navrhnuté tak, aby sa človek dostal do banky, na poštu, k lekárovi či do reštaurácie už do 5 minút. Projekt sa vyznačuje neviditeľnou infraštruktúrou s udržateľnými technológiami pre inžinierske siete a dopravu. Vďaka tomu môže vzniknúť nízkonákladové obchodné centrum pre obyvateľov. Namiesto ciest a ulíc, tak ako sme zvyknutí v súčasnosti, budú všade námestia s parkami a zelenými plochami.

5. Všetko pôjde na obnoviteľnú energiu

Všetka energia bude 100 % obnoviteľná a bude pochádzať zo solárnych, veterných a vodíkových elektrární. Vďaka tomu sa zabezpečí čisté mestské prostredie bez znečistenia. Napriek tomu sa vedú diskusie o šetrnosti projektu. Podľa Philipa Oldfielda, profesora univerzity UNSW, počas výstaby smart mesta vznikne okolo 1,8 milióna ton uhlíkových emisií. Môžeme teda hovoriť o ekologickom projekte, ak tieto emisie prevyšujú ročné emisie uhlíka viacerých krajín Európy?

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail