Bývanie podľa tradičnej indickej architektúry Vastu

Bývanie podľa tradičnej indickej architektúry Vastu

S veľkou pravdepodobnosťou ste sa už stretli s pojmom Feng Shui. Cieľom tohto starého čínskeho umenia je vytvoriť optimálny a harmonický priestor na žitie. Základným princípom Feng Shui je umiestniť nábytok tak, aby mohla energia Čchi voľne prúdiť. Počuli ste však o Vastu? Ide o obšírnu tému, ale jej podstatu si vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch. 

Spoločné znaky a rozdiely medzi Feng Shui a Vastu

Obidve umenia sú založené na rovnakých princípoch – kozmických energiách a istých matematických výpočtoch. Vastu Shastra je staršia o tisícky rokov, má pôvod v hinduistickej architektúre a práve z nej pochádzajú hlavné piliere Feng Shui. Ich spoločným znakom je, že domov by mal byť vždy usporiadaný a rázne odmietajú akýkoľvek neporiadok.
Ako iste viete, chaos vytvára napätie a toto napätie sa prejavuje aj v prípade disharmonického bývania. Už sme spomenuli, že Feng Shui sa zameriava na vyrovnanie toku Čchi. Vastu Shastra nazýva túto energiu pránou. Centrum domova je miestom, kde sa spájajú všetky energie, a preto by sme mu mali venovať zvláštnu pozornosť.

Kľúčovým rozdielom je, že Vastu Shastra má základy vo vede a zameriava sa správnu výstavbu domu od „podlahy”, zatiaľ čo Feng Shui je založená na geografických úvahách a jej cieľom je propagácia pozitívneho prístupu k životu a zvyšovania toku priaznivých energií. Podľa Vastu je za najpozitívnejší považovaný sever, vo Feng Shui je to juh. 

Prejdime však k Vastu a praktickým tipom, ako vo všeobecnosti vytvoriť vyvážené prostredie. Hinduisti veria, že každá udalosť, ktorá vás stretne je vopred daná a je vyvrcholením zosúladenia piatich prvkov vesmíru – ohňa, zeme, vody, vzduchu a neba. Na zabezpečenie mieru musia byť tieto prvky v rovnováhe.

Vchod domu 

Tipy pre nový domov podľa Vastu hovoria, že vchod domu by mal byť orientovaný na sever, severovýchod alebo východ. Dom musí byť postavený tak, že pri vystúpení z domu budete otočený práve na tieto svetové strany. Slnko sa považuje za najčistejšiu formu pozitívnej energie a správnou orientáciou dverí jej uľahčíte prístup do vášho hniezdočka.

Voda prináša šťastie a prosperitu

Z tohto dôvodu by ste mali mať na pozemku zdroj vody. Ešte pred začatím výstavby by bolo vhodné mať na severovýchode malú zásobáreň vody alebo studňu. Vodné prvky (bazén, jazierko, hadice a filtre by mali byť na severnej strane domu. Toto umiestnenie má prinášať šťastie. 

Miestnosti v tvare štvorca

Podľa Vastu Shastry musia mať všetky miestnosti obdĺžnikový alebo štvorcový tvar. Štvorec je symbolom rovnováhy. V súčasnosti sú v móde čoraz viac zaoblené a nepravidelné tvary, ktoré sú síce na prvý pohľad estetické, no tradičná indická architektúra ich v rámci Vastu považuje za spúšťač negatívnej nálady, rodinných nezhôd a zhoršenia zdravia. Rovných a ostrých línií by ste sa mali držať aj pri výbere nábytku.

Orientácia jednotlivých miestností

Kuchyňa – juhovýchodný smer domu. To isté platí aj pri spotrebičoch.

Spálňa – pre dobré zdravie a vzťahy by mala byť orientovaná na juhozápad.

Obývací priestor – východ, sever alebo severovýchod. Nábytok by mal byť umiestnený v smere na západ alebo juhozápad.

Kúpeľňa – táto miestnosť najviac priťahuje negatívnu energiu a spôsobuje nerovnováhu medzi prvkami. Musí byť na severnej/severozápadnej strane a nemala by mať spoločnú stenu s kuchyňou.

Výber farieb

Obzvlášť veľkú pozornosť venujte farbám. Zabudnite na tmavé a ťažké farby. Pocit pokoja a radosti navodí biela, žltá, ružová, lososová, oranžová, zelená alebo modrá. 

Tak, čo hovoríte na Vastu? Zdá sa to byť komplikované, je to doslova veda, no niektorí ľudia kladú obrovský dôraz na to, v akom prostredí budú bývať.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail