5 nových technológií, ktoré zmenia stavebníctvo

5 nových technológií, ktoré zmenia stavebníctvo

Svet sa mení závratnou rýchlosťou a technológie tiež. Ako tento progres zasahuje do stavebného priemyslu? V tomto článku sa dozviete o 5 moderných technológiách, ktoré sa postupne začínajú využívať v konštrukčnom priemysle.

Prehľad stavebného trhu

Z roka na rok sa charakter stavebného trhu mení. Zmenu trendov na trhu v roku 2020 možno pripísať pandémii a rast tohto odvetvia má odvtedy stúpajúcu tendenciu, či už ide o stavebné metódy, technologické a softvérové inovácie, investície a mnoho ďalšieho.

Na základe viacerých faktorov vám prinášame niekoľko noviniek, ktoré ovplyvnia stavebníctvo.

Virtuálna realita

Významnou inováciou je virtuálna a rozšírená realita, ktorá poskytuje vizualizácie. Vzhľadom na prognózu celosvetového rastu tohto odvetvia do roku 2030 vo výške 8 biliónov dolárov možno očakávať veľké veci. Odborníci predpokladajú 90-percentné zníženie nákladov na výstavbu. Virtuálna realita prináša tiež bezpečnosť, spoluprácu a komunikáciu medzi pracovníkmi.

Drony

Drony sa v stavebníctve používajú už viac ako desať rokov. V nadchádzajúcom období môžeme očakávať sofistikovanejšie drony s umelou inteligenciou. Vďaka leteckým snímkam v reálnom čase a 3D skenovaniu drony prinášajú revolúciu do stavebných postupov.

3D laserový skener

Medzi najnovšie stavebné technológie v odvetví stav patrí 3D laserový skener. Jeho každoročné úpravy z neho robia neustále čerstvú inováciu. Je známy svojou schopnosťou skenovať a analyzovať objekty v reálnom svete. Využíva sa na meranie na stavbe, mapovanie, kontrolu projektov, bezpečnosť a mnohé ďalšie úlohy. Presnosť skener uľahčuje plánovanie výstavby s výraznou úsporou nákladov.

4D simulácia

Pri neustálom hľadaní optimalizácie v stavebníctve sú 4D simulácie jedným z najnovších technických riešení, ktoré šetria čas a náklady na projekty na stavbe aj mimo nej.

BIM projektovanie

BIM je ďalšou rýchlo sa rozvíjajúcou inovatívnou technológiou v stavebníctve na celom svete. Ide o kľúčový nástroj pre moderné architektonické, inžinierske a stavebné procesy. Vďaka dobrej interoperabilite dokáže vytvárať jeden alebo viac digitálnych modelov budov.

Medzi softvéry BIM umožňujúce interoperabilitu v roku 2022 patria Revit, Navisworks, Tekla, BIM Collab, Plannerly a Autodesk BIM 360.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail