6 skvelých tipov, ako do domova vniesť prírodné textúry

6 skvelých tipov, ako do domova vniesť prírodné textúry

Ak máte radi prírodu a všetko, čo je s ňou spojené, určite by ste si do domova vniesli pár prírodných prvkov a textúr. Existujú v tom nejaké pravidlá? Niekto je za minimalizmus vo forme kaktusu, iný si potrpí na hotovú oázu. Pokiaľ hľadáte inšpiráciu, ako zbúrať hranice medzi interiérom a exteriérom, tieto tipy vám pomôžu.

1. Prírodný kameň

Jedným z najlepších spôsobov, ako využiť prírodné textúry v domácnosti, je zvoliť kamenný obklad na stenu i podlahu. A kam s ním? Do obývačky, kuchyne, spálne, na jednu stenu alebo na viac, je to len na vás. Dokonca sa hodí aj do kúpeľne. Stačí už len pridať zeleň a môžete mať doma menší kaňon.

Prírodné obklady sa dodávajú v širokej škále textúr a farieb, takže sa hodia ku každému štýlu. Ak ste za odvážne výrazné prvky, kameň sa môže stať stredobodom pozornosti a ozvláštni celú miestnosť.

2. Za prirodzené slnečné svetlo nemusíte platiť

Kým dizajnová kamenná stena vás môže vyjsť drahšie, za slnečné svetlo nedáte ani cent. Ak sa vo vlastnom domove cítite stiesnene a izolovane, postarajte sa o to, aby dnu prenikalo čo najviac prirodzeného svetla. Ide o najjednoduchší a najlacnejší prvok, na ktorý mnohí zabúdajú.

Svetlo oživí každú miestnosť, vďaka nemu vyniknú farby nábytku a nástenných dekorácií a človek sa vďaka nemu cíti zdravo i atmosféra bude ľahšia. Odporúčame vymeniť ťažkopádne zatemňovacie závesy za ľahké záclony a odtiahnuť rolety. Hneď sa budete cítiť lepšie.

3. Kreatívne využitie dreva

Plávajúca podlaha a drevený nábytok niekedy nestačia a domov aj tak pôsobí chladne a neútulne. Zmeňte to a oživte interiér viacerými drevenými prvkami. Existuje toľko spôsobov, ako túto myšlienku uchopiť, keďže existuje nekonečné množstvo druhov dreva a jeho povrchových úprav. Určite odporúčame siahnuť po dizajnových drevených dekoráciách na stenu či zrkadlách s dreveným rámom.

Môžete použiť toľko dreva, koľko len chcete – vázy, misky na ovocie, hodiny, svietidlá a docielite tým rustikálny štýl. Alebo sa môžete držať pri zemi a poňať to minimalisticky. Drevo sa dobre kombinuje so spomínaným kameňom. Len si predstavte, ako by vyzerala kamenná kúpeľna s dreveným umývadlom a inými prvkami. Už by chýbal len vodopád.

4. Živé steny

Jedným z najvýraznejších trendov v oblasti bytového dizajnu za posledné roky sú živé steny. V kvetinárstvach sa bežne stretnete s machovými obrazmi, no už existuje množstvo firiem, ktoré vám vytvoria celú stenu plnú živých rastlín.

Niektoré štýly sú tvorené bohatým machom, iné napríklad výklenkami s rastlinami. Okrem toho, že vyzerajú krásne, príjemne zvlhčia priestor, zlepšia kvalitu vzduchu a fungujú tiež ako zvuková izolácia proti hluku.

5. Vidíte z okna len budovy? Spravte si vlastný výhľad!

Ak je výhľad z vášho okna viac mestský než prírodný, vložte doň vlastné zasnené krajiny pomocou vysokokvalitných veľkých fotografií prírody. Vyvolávajú dojem, že sa nachádzate uprostred lúky, alebo hľadíte na rozvírené more. Fotografiu umiestnite na stenu tak, aby sa stala ústredným bodom miestnosti. Printy s prírodnou tematikou okamžite osviežia fádny priestor a dodajú mu život.

Pre viac interiérových inšpirácií si prečítajte aj naše ďalšie články.


Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail