Ako zistiť skutočnú hodnotu nehnuteľnosti pri plánovaní predaja

Ako zistiť skutočnú hodnotu nehnuteľnosti pri plánovaní predaja

Plánujete predať svoj dom, byt alebo pozemok? Predaj nehnuteľnosti je vážny krok a správne určenie jej hodnoty je kľúčové, aby ste ju predali za spravodlivú cenu a minimalizovali riziko finančných strát.

Dôvod správneho nastavenia ceny nehnuteľnosti

Je nevyhnutné posúdiť skutočnú trhovú hodnotu nehnuteľnosti pred jej predajom. Ak je cena nastavená príliš vysoko, riskujete, že odradíte potenciálnych kupujúcich. Naopak, podhodnotenie vašej nehnuteľnosti môže viesť k veľkým finančným stratám.

Hodnota nehnuteľnosti nezávisí len od toho, koľko ste za ňu zaplatili v minulosti alebo koľko ste do nej investovali. Trhová hodnota nehnuteľnosti je suma, ktorú sú kupujúci ochotní zaplatiť.

Tri základné faktory posúdenia ceny nehnuteľnosti

Poloha nehnuteľnosti:

Vonkajšie faktory nehnuteľnosti:

Vnútorné faktory nehnuteľnosti:

Ako určiť vyváženú trhovú cenu?

  1. Zistite to online: preskúmajte realitné portály a porovnávajte nehnuteľnosti, ktoré sú podobné vašej a predali sa v posledných troch mesiacoch.
  2. Vyberte si 3 porovnateľné nehnuteľnosti, ktoré sú čo najpodobnejšie vašej.
  3. Vypočítajte aritmetický priemer cien týchto troch nehnuteľností.
  4. Upravte konečnú cenu podľa odlišností vo vašej nehnuteľnosti, či už je to veľkosť, vek alebo špecifické vlastnosti.
  5. Vaša odhadovaná trhová cena je pripravená!

Pochopte svoj lokálny trh

Trh s nehnuteľnosťami je rôznorodý a dynamický. Ak je na trhu viac kupujúcich ako ponúkaných nehnuteľností, môžete si dovoliť zvýšiť cenu. V opačnom prípade môžete cenu znížiť, aby ste zaujali potenciálnych záujemcov.

Stanovenie správnej trhovej ceny je kľúčovým prvkom úspešného predaja nehnuteľnosti. Zohľadnením všetkých týchto faktorov môžete predaj optimalizovať tak, aby ste dosiahli najlepší možný zisk a zároveň ponúkli spravodlivú cenu pre kupujúceho.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail