Dôležité otázky, ktoré by ste sa mali pýtať na obhliadke bytu

Dôležité otázky, ktoré by ste sa mali pýtať na obhliadke bytu

Najväčšou chybou, ktorej sa môžete pri obhliadke bytu dopustiť, je ostať ticho a nepýtať sa. Či kupujete nehnuteľnosť alebo hľadáte nový prenájom, mali by ste toho zistiť čo najviac. Iba tak si vyberiete byt, s ktorým budete stopercentne spokojní.

zdroj: Image by gpointstudio on Freepik


Ak sa na obhliadku necítite, prizvite si niekoho skúsenejšieho, kto už má rovnaký proces za sebou a možno sa aj párkrát popálil na tom, že sa nepýtal na dôležité veci a potom bol sklamaný. Ak nemáte skúsenosti ani parťáka, najlepším riešením je ale obrátiť sa na realitného makléra.

Otázky pri kúpe bytu

Technický stav bytu a budovy

Rekonštrukcie a úpravy

Vlastníctvo a právny stav

Financie a správa domu

Okolie a susedia

Otázky pri prenájme bytu

Podmienky prenájmu

Vybavenie a zariadenie bytu

Stav a údržba bytu

Lokalita a dostupnosť

Informácie o majiteľovi

zdroj: Image by freepik

Nespoliehajte sa len na slová, všímajte si detaily

Obhliadka je veľká vec, mali by ste na nej získať čo najviac informácií. A to nielen slovných. Veľa vám o napovie už prvý dojem – vôňa, osvetlenie, čistota a celková atmosféra. Taktiež susedia, poriadok alebo neporiadok pred panelákom.

Prezrite si každú miestnosť do posledného kúta. Otvorte všetky dvere, skrine a zásuvky, vyskúšajte kohútiky a splachovanie. Skontrolujte kúty a ťažko prístupné miesta, kde sa môže skrývať pleseň či vlhkosť. Venujte pozornosť oknám – ich tesnosti, zvukovej a tepelnej izolácii. Prezrite si podlahy, steny i stropy, hľadajte praskliny, fľaky či nerovnosti. Vyskúšajte všetky spotrebiče a zistite si ich vek a históriu opráv.

Nič nie je príliš nepodstatné, hľadáte predsa nový domov. Práve zdanlivo drobné nedostatky vám môžu neskôr spôsobiť veľké starosti a výdavky. Vďaka pozornosti k detailom budete mať skutočne komplexný obraz o stave bytu a jeho kvalitách či nedostatkoch.

Hľadáte si nové bývanie a potrebujete pomocnú ruku? Poskytujeme komplexné poradenstvo v oblasti realít. Zabezpečíme všetky potrebné dokumenty a zjednodušíme celý proces získania vášho nového bývania. Kontaktujte nás.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail