Rekonštrukcia staršieho domu: Ako na to, aby ste neoľutovali

Rekonštrukcia staršieho domu: Ako na to, aby ste neoľutovali

Kúpili ste starší dom a chcete mu vrátiť zašlú slávu? Alebo v ňom už bývate a je najvyšší čas na prerábku? Na totot si dajte pri rekonštrukcii starého domu pozor, aby ste sa vyhli nemilým prekvapeniam a zbytočne nevyhodili peniaze.

zdroj: Image by prostooleh on Freepik


Pred rekonštrukciou treba najskôr dôkladne spoznať dom a odhaliť všetky nedostatky. Najdôležitejšia je však stabilita a bezpečnosť konštrukcie. Objavili sa niekde praskliny, vydúva sa podlaha? Nehnijú trámy v krove? Radšej si prizvite statika nech to odborne posúdi.

Nemenej dôležitý je stav inštalácií a rozvodov. Vedeli ste, že životnosť elektroinštalácie je cca 50 rokov, rozvodov vody a kúrenia 30 až 50 rokov? Ako je to u vás? Ak sa chystáte meniť dispozíciu, potrebujete vedieť, kadiaľ vedú rúry a káble.

Pozor na vlhkosť a plesne

V starších nehnuteľnostiach býva tento problém žiaľ častý. Ak ste niekde našli mapy, zavlhnuté steny alebo cítite zatuchlinu, pátrajte po príčinách.

Môže za tým byť zle odvetraná pivnica, netesniaca strecha alebo chýbajúca izolácia. S plesňami neradno bojovať na vlastnú päsť, keďže môžu spôsobiť zdravotné problémy. Obráťte sa na odborníkov.

Vráťte sa v čase

Než začnete dom prerábať podľa súčasných trendov, zistite si viac o jeho histórii a pôvodnom vzhľade. Možno objavíte zaujímavé architektonické prvky, ktoré stoja za zachovanie či obnovu.

Pozrite si historické fotografie a pohľadnice vašej ulice či štvrte. V knižnici alebo archíve možno nájdete aj pôvodné plány. Konzultujte s pamiatkarmi, aj keď dom nie je oficiálne chránený. Často vedia poradiť, ako dom citlivo zrekonštruovať bez toho, aby stratil svoj pôvodný šarm.

Staré domy totiž majú svoje čaro a dušu. Skúste to zladiť s modernou funkčnosťou. Repliky dobových obkladov, dlažieb, dverí či okien vnesú štýlovú atmosféru. Pristanú aj pôvodné kachľové pece, liatinové vane či drevené podlahy. Dobrý architekt či dizajnér vám pomôže nájsť citlivú rovnováhu medzi starým a novým.

Nepodceňte „neviditeľné“ detaily

Rekonštrukcia sa často zameriava hlavne na viditeľné veci – nové omietky, podlahy, zariadenie. No rovnako dôležité sú aj tie „neviditeľné“ – tepelná izolácia, elektroinštalácia, rozvody, kúrenie. Môže sa zdať, že do nich investovať sa neoplatí, veď ich aj tak nevidno. Opak je pravdou.

Poriadna izolácia strechy, fasády a podláh významne zníži tepelné straty a účty za kúrenie. Nová elektroinštalácia ochráni dom pred požiarom a umožní používať moderné spotrebiče. Výmena rozvodov vás zbaví večných opráv praskajúcich rúr. A nový kotol či čerpadlo zas prinesú komfort a úsporu.

Premyslite si, kde sa oplatí šetriť a kde nie. Niekedy sa zdanlivo drahší variant ukáže z dlhodobého hľadiska ako výhodnejší vďaka nižším prevádzkovým nákladom a dlhšej životnosti. Nebojte sa do kvality investovať, veď rekonštruujete nielen pre seba, ale aj pre ďalšie generácie.

Zvolajte rodinný brainstorming

Rekonštrukcia je hlavne o peniazoch a technických veciach, no nezabúdajte ani na ľudský rozmer. Spýtajte sa všetkých členov rodiny, čo od prestavby očakávajú, čo by chceli zmeniť a zachovať. Možno vás prekvapia zaujímavé nápady a postrehy.

Diskutujte spolu nielen o dispozícii a dizajne interiéru, ale aj o budúcom využití záhrady a okolia domu. Možno zistíte, že potrebujete viac zdieľaných priestorov pre spoločné aktivity, herňu pre deti, pracovňu pre home office alebo dielňu pre domácich majstrov.

Prestavba starého domu je veľkým sústom plným plánovania, trpezlivosti, nečkaných výdavkov i kompromisov. Ale výsledok určite stojí za to. Držíme palce, nech sa vám spoločné dielo vydarí!

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail