Život v jurte? Pre niekoho sen, pre iného nočná mora

Život v jurte? Pre niekoho sen, pre iného nočná mora


Možno ste už počuli o jurtách, zvláštnych okrúhlych príbytkoch, ktoré vyzerajú trochu ako stan a trochu ako dom. Pôvodne ich používali kočovné kmene v Ázii, ale dnes po živote v nich túži čoraz viac ľudí, ktorí hľadajú alternatívu k bežnému bývaniu. Prečo sa vlastne rozhodnú žiť v jurte? A aké to je, prebývať v takom netradičnom obydlí?

zdroj: Photo by Vince Gx on Unsplash

Čo je to jurta?

Ide o prenosný príbytok v tvare kupoly. Stavia sa z dreva a pokrýva ho plsť alebo iný odolný materiál. Vďaka svojej konštrukcii je jurta ľahká, stabilná a dobre odolá aj silnejšiemu vetru či dažďu. Zvyčajne má len jednu veľkú okrúhlu miestnosť s podlahou z dosák a strechou podopieranou drevenými trámami.

Ako sa v jurte býva?

Bývanie v jurte je tak trochu dobrodružstvo. Ste v neustálom kontakte s prírodou, či chcete alebo nie. Počujete spev vtákov, šumenie stromov, kvapky dažďa na streche… Ale tiež počujete susedov, ak nejakých máte. No bývanie v jurte nie je natoľko známe, že by ste mali teraz uprostred lesa okolo seba desiatky susedov. Ale keby to tak bolo, súkromia by bolo ako šafranu.

A čo taká toaleta a kúpeľňa? No, treba sa pripraviť na kompromisy. Spravidla sa používa suchý záchod alebo kompostovacia toaleta a sprcha buď niekde vonku, alebo solárna – s vodou zohriatou slnkom. Nie je to hotel, ale dá sa to zvládnuť.

Kúrenie a svetlo sú tiež kapitola sama o sebe. Väčšinou sa v jurte kúri drevom v piecke uprostred miestnosti, takže teplo sa pekne rozloží po celom priestore. A svetlo dovnútra prúdi cez strešný svetlík a okná po obvode. Ale pozor, v lete sa môže jurta riadne rozpáliť a v zime zase poriadne vychladnúť. Treba s tým počítať.

zdroj: Photo by Annie Spratt on Unsplash

Pre koho je jurta ako stvorená?

Život v jurte rozhodne nie je pre každého. Hodí sa skôr pre ľudí, ktorí:

Nevýhody bývania v jurte

Aj keď má jurta svoje čaro, rozhodne to nie je bývanie bez kompromisov. K tým hlavným úskaliam patrí:

Existujú ale mladé rodiny, ktoré v jurte normálne vychovávajú svoje deti. Je však otázne, ako je to so súkromím a ako to majp vymyslené dobudúcna, keď budú deti staršie.

Ako je to s vodou a elektrinou?

Keďže jurty zvyčajne stoja mimo dosahu inžinierskych sietí, treba myslieť na alternatívne zdroje vody a elektriny. Na umývanie a varenie slúži väčšinou dažďová voda zachytávaná do sudov, prípadne voda zo studne. Odpadovú vodu treba starostlivo likvidovať, aby sa neznečistila pôda a podzemné vody.

S elektrinou je to tiež tak – buď sa napojíte na najbližšiu sieť dlhým káblom (a pripravte sa na kreatívne riešenia!), alebo zostanete sebestační vďaka solárnym panelom či malej veternej turbíne. Ale rátajte s tým, že elektrických spotrebičov veľa nepoberiete, a tie čo máte, treba používať striedmo.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail