Ako zariadiť malý balkón alebo terasu, ktorými môžete nahradiť záhradu?

Ako zariadiť malý balkón alebo terasu, ktorými môžete nahradiť záhradu?

Nie každý má to šťastie na krásnu priestrannú záhradu s veľkým bazénom, posedením a miestom na pestovanie úžitkových či okrasných rastlín. Všetci však určite túžite po oáze pokoja, kde sa, obzvlášť v teplom počasí, môžete zrelaxovať a zabudnúť na každodenný zhon. Prinášame vám tipy, ako to docieliť aj v prípade menšieho priestoru, ako je napríklad balkón či terasa.

Balkónové sedenie je základ

Ranná sobotná kávička na čerstvom vzduchu pri východe slnka je určite príjemným štartom do dňa. Či už máte väčšiu terasu alebo menší balkón a chcete ich využiť na pravidelný oddych, nesmie v nich chýbať sedenie alebo aspoň kreslo, pokiaľ ste značne obmedzení veľkosťou priestoru. Pridajte niekoľko mäkkých vankúšov, hrejivú deku a o pohodlie je postarané. 

Zvoľte prírodné materiály

Pokiaľ ide o balkónový nábytok a dekorácie, prírodné materiály, ako je drevo, bavlna, ľan či juta budú top riešením, pretože ich kombináciou docielite elegantný a ucelený priestor bez rušivých elementov. Niekoľko rokov po sebe je stále v trendoch boho štýl, ktorý charakterizujú etno vzory, macrame doplnky, lapače snov či prírodné prikrývky. 

Závesné hojdačky

Závesným hojdačkám sa potešia ako dospelí, tak aj deti. Existuje niekoľko druhov pre jednotlivcov aj páry. Momentálne sú v popredí macramé hojdačky, ktoré majú hneď dve funkcie – estetickú a praktickú, keďže ľuďom poskytnú príjemný komfort a zároveň krásne vyzerajú. Pokiaľ vám to balkón alebo terasa dovoľuje, krokom vedľa nebude ani hojdacia sieť. Čo je lepšie, ako si zresetovať hlavu pod žiarivou nočnou oblohou? To je sen nejedného človeka.

Ako rozložiť rastliny?

Aj v tomto prípade platí, že neexistuje jedna univerzálna rada. Do väčšej terasy môžete pokojne umiestniť veľa kvetov, byliniek či úžitkových rastlín, ktoré sú nenáročné a nepotrebujú rásť v záhrade. S úzkym balkónom to už môže byť väčší problém, ale kto hľadá, ten nájde riešenie. 
Skvelou voľbou je napríklad polica na stenu, ktorú umiestnite nad pohovku a položíte na ňu črepníky s vašimi obľúbenými rastlinami. Harmonické prostredie pomôžu vyčarovať aj závesné kvetináče.

Svetielka na vytvorenie romantiky

Ak obľubujete večerné či nočné posedenia na terase s vašou polovičkou alebo s priateľmi, určite pouvažujte nad svetielkami. Tie totiž podčiarknu celkovú atmosféru a do spoločne stráveného času pri pohári vínka vnesú kúsok romantiky podobne, ako ste to mohli vidieť v populárnych filmoch pre zamilovaných. 

Na trhu je dnes k dispozícii veľa druhov svetielok na retiazke, ktorú môžete omotať okolo balkónového zábradlia či vyššie spomenutej poličky s črepníkmi. Ak skôr preferujete klasiku, stavte na sviečky či lampášiky, ktoré do priestoru vrhajú jemnú žiaru. 

Chráňte svoje súkromie

Čo z toho, že máte krásne zariadenú terasu, keď ste dennodenne na očiach okoloidúcich ľudí? O príliš veľkom súkromí sa teda nedá hovoriť. Ale, môžete to jednoducho vyriešiť – na zábradlie pripevnite závesy, vďaka ktorým nebudete mať pocit, akoby ste sedeli vo výklade. 

Použite farby, ale s mierou

Neutrálny vzhľad terasy môžete jemne rozbiť farebným akcentom, aby sa z fádneho prostredia stal dynamický a energický priestor. Je len na vás, čo si vyberiete. Môžete siahnuť po žiarivo oranžovom kresle alebo „fancy” ružovom mini stolíku. Majte ale na pamäti, že s farbami sa treba držať na uzde, aby terasa nepôsobila neusporiadane a rušivo.

Aká je vaša predstava o ideálnom balkóne alebo terase?

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail