Fascinuje vás svet architektúry? Viete ako vznikali najslávnejšie stavby sveta? Ukrývajú v sebe prekvapivé príbehy a tajomstvá? V tomto článku vám predstavíme 10 architektonických faktov.
Architektúra ako olympijský šport? Áno, naozaj!
Prekvapí vás, že architektúra bola kedysi súčasťou olympijských hier? V rokoch 1912 až 1948 sa na olympiáde udeľovali medaily aj v umeleckých disciplínach vrátane architektúry.
Prvé zlato v kategórii „Architektúra mestského plánovania“ získal v roku 1912 francúzsky architekt Eugène Monod za návrh moderného štadióna.
Za 36 rokov existencie tejto disciplíny bolo udelených celkovo 151 medailí v oblasti architektúry, sochárstva, maľby, literatúry a hudby. Zakladateľ moderných olympijských hier Pierre de Coubertin považoval umenie za neoddeliteľnú súčasť športu a olympizmu.
Sagrada Familia – nedokončená legenda
Najznámejšia stavba Barcelony už vyše 140 rokov vzdoruje dokončeniu. Jedinečný chrám navrhol geniálny architekt Antoni Gaudí, ktorý čerpal inšpiráciu v prírode.
Na stavbe sa podieľali stovky robotníkov a remeselníkov, ktorých tváre sú zvečnené v kameni na fasáde chrámu. Sám Gaudí je pochovaný v krypte svojho veľdiela.
Architekt za oponou 11. septembra
Mohammed Atta, vodca teroristov, ktorí uskutočnili útoky z 11. septembra 2001, bol vyštudovaný architekt a urbanista.
Považoval mrakodrapy v arabských mestách za symbol skazy tradičnej kultúry a podriadenia sa Západu. Jeho extrémizmus a nenávisť vyústili do tragédie storočia.
Bez titulu, no s talentom
Mnohí z najväčších velikánov architektúry nemali vysokoškolský diplom z odboru.
Frank Lloyd Wright, Le Corbusier či Tadao Ando študovali architektúru len krátko alebo vôbec, no svojimi stavbami navždy zmenili svet. Skutočný talent a kreativita sú viac ako tituly.
Zmizne matematika z architektúry?
Záujemcov o štúdium architektúry poteší správa, že od roku 2022 matematika prestala byť povinnou podmienkou prijatia na odbor v Indii. Rozhodla o tom miestna akreditačná komisia.
Otázne je, ako to ovplyvní kvalitu absolventov, keďže matematika je pre architektov dôležitá. Uvidíme, či sa tento trend rozšíri aj do iných krajín.
LEGO pre architektov
Stavebnica LEGO inšpirovala mnohých budúcich architektov. Možno vás prekvapí, že v 60. rokoch LEGO vytvorilo špeciálnu edíciu kociek určenú práve pre potreby architektov.
Modulex umožňoval skladať modely v presnej mierke 1:1. LEGO neskôr túto radu zrušilo, no mnohí architekti si ju obľúbili.
Ľadový hotel v Aljašskej divočine
Viete si predstaviť hotel kompletne vytvorený z ľadu a snehu? Práve taký stojí v Aljašskej divočine od roku 2005.
Aurora Ice Hotel je architektonický unikát, ktorý využíva geotermálnu energiu na udržanie konštantnej teploty -7 °C. Interiér zdobia ľadové sochy, krištáľové lustre a maľby inšpirované polárnou žiarou.
Ako vznikol The Sims?
Pamätáte si na legendárnu videohru The Sims, kde ste mohli navrhovať domy a riadiť život virtuálnych postavičiek?
Pôvodne bola hra zamýšľaná ako simulátor architektúry, kde hráč navrhoval priestory a sledoval, ako sa v nich simíci správajú. Tento koncept nakoniec prerástol do životného simulátoru, ktorý pozná celý svet.
Poučenie z chýb minulosti
Šikmá veža v Pise, zrútený visutý most Tacoma Narrows či zosuvom postihnutý mrakodrap Lotus Riverside v Šanghaji.
Príčiny ich zlyhaní sú dnes dobre zdokumentované. Nevhodné podložie, nedomyslené pôsobenie vetra či nezabezpečený výkop. Tieto omyly posunuli architektúru vpred a zvýšili bezpečnosť moderných stavieb.
Zaha Hadid a jej avantgardné krivky
Britsko-iracká architektka často prekvapila svet svojim nekonvenčným prístupom. Futuristické stavby pripomínajú sochy z iného sveta.
Charakteristickým znakom jej štýlu je úplná absencia pravých uhlov. Hadid sa nebála ísť proti prúdu a tradíciám, za čo si vyslúžila prezývku „kráľovná kriviek“.
Mohlo by vás zaujímať: Ako budú vyzerať mrakodrapy budúcnosti? Umelá inteligencia to vie