Ako budú vyzerať mrakodrapy budúcnosti? Umelá inteligencia to vie

Ako budú vyzerať mrakodrapy budúcnosti? Umelá inteligencia to vie

Architektúra za posledných 100 rokov prešla významnými zmenami. Od prepracovaných historických stavieb sme sa dostali k skleneným budovám. Umelá inteligencia prezradila, ako budú vyzerať mrakodrapy budúcnosti. Fotografie pripomínajú scénu zo sci-fi filmu, čo poviete?

zdroj: Image by freepik

Pri tvorbe nielen architektonických projektov sa čoraz viac využíva umelá inteligencia (AI). Nie je to tak dávno, čo sa objavili prvé správy o jej použití. Dizajnéri sa chvália odvážnymi a komplexnými projektmi a neboja sa priznať, že im pomáha AI. Jedným z nich je Manas Bhatia z Nového Dillí. Jeho návrhy zobrazujú futuristické mrakodrapy nezvyčajných tvarov pokryté zeleňou.

Môžeme očakávať, že budovy budúcnosti budú inšpirované formami a tvarmi nachádzajúcimi sa v prírode. V našom dávnejšom článku sme už načrtli popularitu zelených budov. Nepôjde len o chvíľkový trend, zelená budúcnosť sa premietne do každej oblasti vrátane architektúry.

Bhatiov projekt AI x Future Cities pomáhal tvoriť softvér Midjourney

Pravdepodobne ste už počuli o Midjourney. Ide o AI, ktorá na základe textových popisov vytvára rôzne obrázky. Bhatia zadal do programu niekoľko kľúčových slov, ako napríklad: futuristické veže, utopická technológia, symbióza, bioluminiscenčný materiál.

Midjourney vytvorila sériu obrázkov a Bhatia ich pre zdokonalenie neskôr doplnil o pár slovných spojení, aby grafické výstupy boli kvalitnejšie a presnejšie. Každý návrh bol revidovaný približne 100-krát. Architekt popisy niekoľkokrát upravoval, pridával ďalšie, až nakoniec získal uspokojivý výsledok. Obrázky editoval v Photoshope. Zaujímavosťou je, že nielen budovy budú pokryté rastlinami, zelené má byť celé okolie.

Bývanie na stromoch? Iné, akoby ste možno čakali

Ďalší projekt nesie názov Symbiotic Architecture a zobrazuje obydlia vo vnútri stromov. Architekti z Indie sa inšpirovali takmer 116-metrovou sekvojou z Kalifornie s menom Hyperion. A výsledok? Pozrite si fotografie a presvedčte sa sami. Na prvom obrázku je Hyperion a na ďalšom môžete vidieť výstup z Midjourney.

Nie každý je stotožnený s používaním umelej inteligencie

Obzvlášť v kruhu umelcov, dizajnérov a každého, kto pri svojej práci používa kreativitu. Nedávno vyhral výtvarnú súťaž renesančný obraz vytvorený pomocou DALL-E (program podobný Midjourney). „Vytvoril ho“ počítačový dizajnér Jason Allen. Po jeho víťazstve v kategórii digitálne umenie boli rozhorčení viacerí umelci. Na jednej strane – niet sa čomu čudovať. Predstavte si, že niekto venuje desiatky hodín času do tvorby grafiky či vizuálu a umelá inteligencia ju vytvorí do niekoľkých desiatok sekúnd.

Manas Bhatia to vidí inak. Podľa jeho slov je použitie umelej inteligencie len ďalším nástrojom na uľahčenie práce. Umelec má právo tvoriť pomocou akýchkoľvek nástrojov a ak je niekto kreatívny, na jeho tvorbe to bude jasne vidieť.

Ďalším architektom využívajúcim Midjourney je Stephen Coorlas. Tvrdí, že generatívny dizajn (optimalizácia tvaru na základe daných parametrov) zlepší kreatívny proces i výsledný projekt. Nebojí sa, že inteligentné technológie nahradia architektov, v lepšom prípade zmenia rozsah ich povinností. Čo si o tom myslíte vy?

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail