4 bezpečné spôsoby, ako sa zbaviť plesní v domácnosti

4 bezpečné spôsoby, ako sa zbaviť plesní v domácnosti

Plesne trápia nejedného majiteľa domu, no nie každý si s ňou vie poradiť. Ak ste v rohoch stien či na podlahe v suteréne spozorovali čierne fľaky, ide o pleseň. Jej prítomnosť v dome môže poškodiť nielen nábytok a steny, ale ide tiež o zdravotné riziko pre všetkých obyvateľov domu.

Odkiaľ sa berie pleseň?

Plesne najčastejšie napádajú predmety organického pôvodu – tkaniny, drevo alebo sadrokartónové dosky. Preto zelené alebo tmavé škvrny zbadáte na dreve či tapetách a nie na betóne alebo oceli.

Mali by ste vedieť, ktoré povrchy má pleseň najradšej, aby ste ich udržiavali v suchu. Myslite na to, že pleseň môže vzniknúť aj na miestach, ktoré nie sú viditeľné okom. Ide napríklad o zadnú stranu tapety alebo spodnú časť koberca. Ak žijete vo vlhkom prostredí a zvyknú sa vám rosiť okná, pravidelne kontrolujte zraniteľné miesta, či ich nepostihla pleseň.

Rast plesní spôsobuje aj permanentne vlhké prostredie. Ak máte v domácnosti poškodené steny alebo tesnenia, mali by ste to čím skôr napraviť. Pleseň sa tu môže usídliť už za 24 hodín. Ak sa poškodenie stane príliš závažným, použitie domácich antifungicídnych prostriedkov nemusí stačiť a možno sa budete musieť obrátiť na odborníkov.

Ak patríte medzi tých šťastnejších a o plesni ste sa včas dozvedeli, môžete skúsiť nasledujúce tipy na jej odstránenie. Väčšinu pomocníkov máte určite doma a nestoja veľa peňazí.

Prírodné prostriedky na odstránenie plesní

Vaša špajza je plná ingrediencií, ktoré môžete použiť na odstránenie plesní. Ak potrebujete cenovo dostupný a účinný prostriedok, môžete skúsiť toto:

1. Biely ocot

Ocot výborne pôsobí proti plesniama hubám. Väčšina gazdiniek ho používa radšej ako odstraňovače plesní zakúpené v obchode, pretože je jemný a netoxický.

Biely ocot môžete použiť tak, že ho nastriekate na povrchy s plesňou a necháte pôsobiť približne hodinu alebo dve. Potom ho môžete utrieť suchou handričkou. Zmiešanie octu so sódou bikarbónou a citrónom a jeho použitie ako roztoku môže tiež lepšie fungovať proti vážnejším problémom s plesňou.

2. Jedlá sóda

Sóda bikarbóna sa bežne používa na varenie. Má však aj dezinfekčný účinok, preto ju mnoho ľudí používa na čistiace účely. Ak chcete bezzápachový, ale účinný prostriedok proti plesniam, môžete ju smelo použiť. Výborne absorbuje vlhkosť na povrchoch a bojuje proti rastu baktérií.

Sódu najlepšue využijete tak, že ju zmiešate s vlažnou vodou a použijete ako bezoplachový sprej alebo čistiaci roztok. Ide o praktické a bezpečné riešenie, takže ho môžete používať, aj keď je vaša rodina doma.

3. Peroxid vodíka

A čo tak skúsiť peroxid vodíka? Dnes ho už kúpite aj v drogérii. Jeho antibakteriálne vlastnosti dobre fungujú na odstránenie plesní zo všetkých druhov povrchov.

Použite ho rovnako ako ocot. Jednoducho ho nastriekajte priamo na napadnutý povrch a počkajte, kým pleseň odumrie. Miesto potom vydrhnite a vysušte, aby ste zabránili opätovnému vzniku plesne.

Hoci je peroxid vodíka vynikajúcim riešením proti plesniam, mali by ste byť opatrní pri jeho používaní na niektorých veciach, ako sú záclony alebo koberce. Ak sa použije vo vysokej koncentrácii, môže pôsobiť ako bieliace činidlo. Pred aplikovaním na tkaniny ho zrieďte.

4. Čajovníkový olej

Účinným a cenovo dostupným antibakteriálnym riešením je aj čajovníkový olej. Tento pomocník sa používa nielen ako liek na akné a lupiny, ale aj problémy s plesňami. Vôňa čajovníka tiež pomáha eliminovať nepríjemný zápach, ktorý často sprevádza napadnutie plesňami.

Ako zabrániť tvorbe plesní v domácnosti?

1. Udržujte nízku vlhkosť: Vlhkosť je hlavnou príčinou rastu plesní. Udržujte vlhkosť vo svojom domove pod kontrolou, ideálne medzi 30 až 50 percentami. 

2. Vetrajte dom: Pravidelné vetranie pomáha zbaviť sa nadbytočnej vlhkosti. 

3. Udržiavajte čistotu v kúpeľni a kuchyni, kde sa hromadí najviac vlhkosti.

4. Používajte odvlhčovače: Ak žijete v oblasti s vysokou vlhkosťou, odvlhčovač môže pomôcť udržiavať vlhkosť na správnej úrovni.

5. Používajte antimikrobiálne čistiace prostriedky: Pri pravidelnom upratovaní používajte produkty určené na boj proti plesni.

6. Opravte všetky netesnosti: Ak máte v domácnosti netesnosti vodovodných alebo kanalizačných potrubí, čím skôr ich opravte.

7. Kontrolujte klimatizačné a vykurovacie jednotky.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail