6 dôležitých vecí, ktoré treba zvážiť pri výbere pozemku

6 dôležitých vecí, ktoré treba zvážiť pri výbere pozemku

Nebolo to tak dávno, čo sme sa prebudili do správ o ničivých záplavách, ktoré zasiahli Slovensko, Česko a ďalšie okolité krajiny. Mnohí z nás si vtedy uvedomili, aké dôležité je vybrať si správny pozemok na stavbu domu. Ale povodňové oblasti sú len špičkou ľadovca. Aj na iných faktoroch záleží.

zdroj: freepik

Kúpa pozemku neovplyvní len váš každodenný komfort, ale aj hodnotu vašej investície. Pamätáte si na tie pocity, keď ste prvýkrát snívali o vlastnom dome? Prekrásna predstava, však? Ale aby sen nezostal len snom, treba začať od základov. A tým je výber správneho pozemku.

Mnohí sa nechali zlákať krásnym výhľadom alebo atraktívnou cenou a neskôr ľutovali. Ale výber pozemku je ako výber životného partnera. Nestačí len dobrý prvý dojem, treba preskúmať všetky aspekty do hĺbky. Lebo na tomto mieste budete tráviť väčšinu života a budú tu vyrastať vaše deti.

Poloha a dostupnosť

Začnime tým základným. Kde ten pozemok vlastne je? Možno sa vám páči romantická samota uprostred lesa, ale zvážte, či ste pripravení denne dochádzať desiatky kilometrov do práce a vyslať deti tak ďaleko do školy. Alebo skúsme to opačne. Pozemok v centre mesta môže byť skvelý z hľadiska dostupnosti, ale pripravte sa na ruch, hluk a nedostatok súkromia.

Zistite si, aké je dopravné napojenie. Sú v blízkosti diaľnice alebo je kvalita ciest uspokojivá? Ak jazdíte MHD, zistite si dostupnosť a frekvenciu spojov. A nezabudnite ani na cyklotrasy a pešie zóny, ak ste fanúšikom aktívneho životného štýlu.

Tip: Zistite si aj plány na budúci rozvoj oblasti. Pokojná vidiecka cesta sa za pár rokov môže zmeniť na frekventované spojenie medzi dvoma mestami.

Právne a administratívne záležitosti

Ak nechcete, aby sa vaše sny rozplynuli ako bublina, venujte pozornosť „papierovačkám“. Predtým, než vytiahnete peňaženku, overte si, či je pozemok určený na výstavbu. Pozrite sa na územný plán a zistite si, aké sú regulatívy – typ zástavby (rodinné domy, bytovky), podlažnosť, zastavaná plocha a podobne.

Nechajte si urobiť právnu previerku pozemku. Zistite, či na ňom neviaznu ťarchy alebo zložité vlastnícke vzťahy. Verte nám, pri pohľade na svoj vysnívaný dom nechcete zistiť, že ste postavili na spornom pozemku.

Prírodné podmienky

Matka príroda vie byť krásna, ale aj zradná. Okrem zrejmého rizika záplav treba zvážiť aj ďalšie faktory. Jedným z najdôležitejších sú geologické pomery. Aké je podložie? Je stabilné alebo tu hrozí zosuv pôdy? Aká kvalitná a únosná je pôda? V akej hĺbke je podzemná voda? To všetko ovplyvní proces výstavby, ale aj dlhodobú stabilitu a kvalitu vášho domu.

Pozornosť venujte aj poveternostným podmienkam. Je tu veľa vetra alebo inverzií? Koľko slnečných dní a zrážok tu býva? Aké sú teplotné výkyvy medzi zimou a letom?

zdroj: freepik

Ďalším faktorom je orientácia pozemku voči svetovým stranám. Severný svah môže byť chladnejší a vlhkejší, južný zas prehrievaný slnkom. Zvážte tiež konfiguráciu terénu. Prudký svah môže zdramatizovať nielen výstavbu ale aj život v dome, hoci ten výhľad môže stáť za to!

Prečítajte si aj: Plusy a mínusy bývania v radovom dome

Inžinierske siete

Ak sa vám už podarilo nájsť ten správny kúsok plochy, nezabúdajte na technické zázemie. Bez elektriny, vody, plynu či kanalizácie sa dnes nezaobídeme. Preto si dobre preverte ich dostupnosť a podmienky pripojenia.

Zistite si, aká je kapacita a stav sietí v danej lokalite. Sú dimenzované na ďalšiu výstavbu alebo hrozia výpadky a poruchy? Sú v pláne rozšírenia sietí, ktoré môže skomplikovať vašu výstavbu? Koľko budú stáť prípojky a aké budú prevádzkové poplatky? Aj to sú otázky, na ktoré potrebujete odpovede.

V dnešnej dobe je nevyhnutnosťou aj internetové pripojenie. Zistite si, akí poskytovatelia pôsobia v lokalite a aké rýchlosti a stabilitu pripojenia viete očakávať. Lebo počas home office alebo pri online výučbe detí je pomalý internet komplikácia.

Životné prostredie

Váš nový dom bude miestom, kde budete relaxovať, nabíjať baterky, tráviť čas s rodinou. Preto by mal stáť v čo najzdravšom a najpríjemnejšom prostredí.

Jedným z faktorov je miera hluku a prachu. Sú v blízkosti frekventované cesty, železnice, letiská alebo priemyselné zóny? Rovnako si všimnite potenciálne zdroje znečistenia ovzdušia a pôdy (továrne, skládky odpadu, poľnohospodárska výroba).

Pozitívnym prvkom sú plochy zelene, parky, lesy, vodné plochy a iné prírodné prvky v okolí. Zeleň skrášľuje prostredie a zlepšuje ovzdušie, ale aj pozitívne vplýva na psychickú pohodu.

Nezabúdajte ani na výhľady z vášho pozemku. Pohľad na majestátne hory alebo pokojnú vodnú hladinu dokáže urobiť každé ráno krajším. Pohľad na susedov plot, industriálnu zónu alebo billboardy už menej. Preto si dobre preverte, čo budete z okien svojho nového domu vidieť.

zdroj: freepik

Susedia a susedské vzťahy

Hovorí sa, že dobrý sused je nad zlato. Susedia výrazne ovplyvňujú kvalitu života vo vašom novom dome.

Preto si zistite čo najviac o ľuďoch žijúcich v okolí. Aké domy stavajú, aké majú záujmy a životný štýl. Sú to mladé rodiny alebo seniori? Preferujú aktívny spoločenský život alebo súkromie? Sú tu dobré susedské vzťahy alebo si susedia robia naschvály v podobe kosenia v nedeľu o šiestej ráno?

Pozornosť venujte najmä odstupom a výškam susedných domov. Zvážte, či vám nové stavby nezatienia váš pozemok alebo nenarušia vaše súkromie. Dostatočné odstupy sú dôležité aj z protipožiarneho hľadiska.

Po prečítaní tohto článku sa vám môže zdať, že je toho priveľa a takto nenájdete nikdy ideálny pozemok.

Každý z nás má iné priority a predstavy o ideálnom bývaní. Pre niekoho je dôležitá dostupnosť do práce, pre iného zas blízkosť prírody. Niekto potrebuje rušný spoločenský život, iný zas ticho a súkromie.

Preto je dôležité stanoviť si svoje priority a hľadať pozemok, ktorý im čo najviac vyhovuje. Nie je to vec, ktorú treba urobiť za jeden deň. Vyžaduje si čas, výskum a najmä trpezlivosť.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail