Plusy a mínusy bývania v radovom dome

Plusy a mínusy bývania v radovom dome

Premýšľate nad kúpou radového domu, pretože vám do oka padla cenovo výhodná ponuka? Asi premýšľate, či život v radovke nie je to isté, ako život v byte. Pozrime sa spoločne na výhody a nevýhody tohto typu bývania, aby ste sa mohli rozhodnúť, či je to pre vás správna voľba.

Radové domy sa tešia veľkej obľube vďaka svojej cenovej dostupnosti a efektívnemu využitiu priestoru. Sú skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú vlastné bývanie za rozumnú cenu, avšak chceli by si nažívať vo väčšom priestore a súkromí ako ponúkajú byty. Pred chvatnou kúpou treba zvážiť aj potenciálne nevýhody.

Čo je to radový dom?

Ide o klasický dom, ale nestojí sám. Je spojený s ďalšími domami, takže so susedmi zdieľate spoločné steny. Radovky majú svoje výhody aj nevýhody. Treba si dobre premyslieť, či sa do takého bývania chcete pustiť. Ale v poslednej dobe sú čoraz populárnejšie, lebo ponúkajú niečo medzi bytom a domom. Máte vlastnú strechu nad hlavou, viac miesta ako v byte, ale zase to nie je až taká starosť ako pri rodinnom dome.

Výhody bývania v radovom dome

Cena

Jednou z hlavných výhod radových domov je ich cenová dostupnosť. V porovnaní s samostatne stojacimi domami sú zvyčajne lacnejšie, čo z nich robí skvelú voľbu pre mladé rodiny. Často sú dokonca lacnejšia ako štvorizbové byty. Napriek nižšej cene však ponúkajú oveľa viac priestoru a súkromia ako klasické byty. Kvôli tomuto sú radovky atraktívne a stávajú sa atraktívnou voľbou pre široké spektrum záujemcov o vlastné bývanie.

Efektívne využitie priestoru

Vďaka tomu, že domy majú spoločné steny, sa šetrí miestom. Väčšiou síce stoja na menších pozemkoch ako samostatné domy, ale vďaka šikovným architektom a ich premysleným návrhom to vôbec nemusíte pocítiť. Izby sú zariadené tak, aby ste mali dostatok priestoru na všetko, čo potrebujete.

Nižšie náklady na energie

Zdieľanie stien so susedmi má aj ďalšiu výhodu – nižšie náklady na kúrenie a klimatizáciu. Teplo sa šíri medzi domami, vďaka čomu ušetríte na energiách. Možno málokto vie, že domy v radovej zástavbe nemajú spoločnú stenu, každá nehnuteľnosť má svoju vlastnú. Medzi vami a susedom je navyše aj dodatočná izolácia, vďaka ktorej sú náklady na energie ešte o čosi nižšie.

Nevýhody bývania v radovom dome

Menšie súkromie

Bývanie v radovom dome prináša o niečo menšie súkromie, keďže susedov máte hneď za stenou a môžu vás rušiť rôzne zvuky. Napriek tomu radové domy ponúkajú oveľa viac súkromia v porovnaní s bytmi. Majiteľ má menej susedov a menej spoločných priestorov.

Obmedzené možnosti úprav

Radovky obmedzujú možnosti prestavieb a úprav. Väčšie zásahy do konštrukcie vyžadujú súhlas všetkých vlastníkov, čo môže byť problém a v niektorých prípadoch sú zásadné úpravy úplne vylúčené. Niektoré radové domy sú staršieho dáta a majú typický dizajn, ktorý podľa pamiatkárov nemožno meniť.

Ak plánujete svoj budúci dom v budúcnosti výrazne prerábať, radový dom vám toľko slobody neprinesie. Ale práve preto je tento typ domu je navrhnutý tak, aby poskytol dostatok priestoru pre komfortné bývanie bez nutnosti výrazných úprav.

Menšia záhrada

Ak túžite po rozľahlej záhrady, kde bude miesto na bazén, obrovský kvetinový záhon, altánok a pestovanie ovocia a zeleniny, radovka vás nemusí uspokojiť. Šírka záhrady je obmedzená šírkou samotného domu, no na druhej strane môže byť záhrada dlhšia. Väčšou dĺžkou sa dá čiastočne vykompenzovať úzkosť. Treba však počítať s tým, že na takejto záhrade nebudete mať toľko súkromia ako na záhrade pri samostatne stojacom dome.

Jedným z riešení, ako získať viac súkromia, je vysadiť živý plot alebo postaviť vysoký nepriehľadný plot. Tým oddelíte svoj priestor od susedov a vytvoríte si vlastný zelený kútik. Pred výsadbou alebo stavbou plota je však nevyhnutné prekonzultovať váš zámer so susedmi, keďže plot bude na hranici pozemkov a ovplyvní aj ich stranu záhrady. Nie každému môže vysoký plot vyhovovať, preto treba hľadať riešenie, ktoré bude vyhovovať všetkým zúčastneným stranám.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail