Čo robiť, ak máte podozrenie na únik tepla z domu?

Čo robiť, ak máte podozrenie na únik tepla z domu?

Hnevajú vás vysoké náklady na vykurovanie, slabo vykúrené miestnosti a prievan? Možno vám z domu uniká teplo. Zistite, kde sa nachádzajú kritické miesta a ako dobudúcna zabrániť zbytočným tepelným stratám.

Prečo je dôležité odhaliť únik tepla?

Úniky tepla z domu sa nepriaznivo prejavujú hneď v niekoľkých rovinách. V prvom rade ide o ekonomickú stránku veci. Čím viac vykurovaného vzduchu uniká z objektu, tým viac energie spotrebúvate na udržanie príjemnej teploty.

To sa nepriaznivo prejaví na vašich mesačných výdavkoch – preplatíte zbytočne vysoké účty za kúrenie. Zároveň nesmieme zabudnúť na dopad, aký majú tepelné úniky na zdravie a pohodu bývania. Nerovnomerné rozloženie tepla v dome spôsobuje nepohodlie a miesta s nahromadenou vlhkosťou navyše vytvárajú ideálne podmienky pre tvorbu plesní.

Kde najčastejšie dochádza k úniku tepla?

Možno vás aj tento rok zaskočilo nepríjemné prekvapenie v podobe ročného zúčtovania a nedoplatku. Hoci sú domy navrhnuté a postavené tak, aby maximálne zadržiavali teplo, žiadna izolácia nie je dokonalá.

K únikom dochádza všade, kde sa stavebné konštrukcie stretávajú s exteriérom. Strechy, okná i vonkajšie steny sú rizikové miesta, na ktoré si treba posvietiť. Ideálnym riešením je kvalitná izolácia, v praxi sa ale nevyhneme tzv. tepelným mostom – bodom, kde izolácia zlyháva a je narušená prepojením rôznych materiálov či konštrukcií.

Typicky sa tepelné mosty vyskytujú v okolí okien, dverných otvorov, pri napájaní strechy či základov k obvodovému murivu, pri balkónoch, lodžiách a presahoch striech. Riziko predstavujú aj komíny, šachty či prestupy rozvodov.

Ako zistiť úniky tepla z domu?

Obyčajným pohľadom všetky kritické miesta neodhalíte. Odporúčame staviť na špecializované termovízne meranie. Funguje to na princípe detekcie infračerveného žiarenia, ktoré ľudské oko nedokáže zachytiť. Každý predmet však toto infračervené žiarenie vyžauje.

Tzv. termokamera sníma rozdiely v teplotách povrchov a prevádza ich do pestrých farebných obrazov, ktoré sa ukážu na displeji. Okenným rámom s nedostatočným utesnením tak dominuje chladná fialová či modrá farba, zatiaľ čo kvalitne izolované časti sa zobrazujú v oranžových a červených odtieňoch.

Medzi priame známky toho, že sa teplo z domu stráca, patrí výrazný teplotný rozdiel medzi podlahami, stenami a stropmi. Upozorní na to oblak kondenzujúcej pary okolo okien a vlhkosť na stenách. Jasným signálom je aj prievan. Indikátorom sú tiež zvýšené náklady na kúrenie oproti iným susedom v rovnakej lokalite.

Komplexná „termodiagnostika“ môže odhaliť nielen kritické miesta úniku tepla, ale celkovo vyhodnotiť kvalitu izolácie naprieč rôznymi konštrukciami. Moderné profesionálne termokamery dokážu zobraziť štruktúru pod povrchom a nájsť tak napríklad aj chyby pri kladení izolačných vrstiev. Výhodou termodiagnostiky je rýchlosť merania a presnosť lokalizácie problematických miest.

Ako zabrániť tepelným únikom?

Keď už poznáte slabé miesta, hor sa na nápravu. Obdobie vykurovacej sezóny je už skoro za nami, tak sa môžete pustiť do utesnenia okenných rámov alebo kompletnej výmeny starších okien za moderné nízkoenergetické.

Pridať ďalšiu izoláciu odporúčame do strešných konštrukcií, stropov podkrovných priestorov i podlahy. Pri starších budovách je účinným riešením dodatočné vonkajšie zateplenie fasády. V prípade novších domov treba preveriť kvalitu pôvodného zateplenia. Nezabudnite tiež na prechody medzi rôznymi konštrukciami, kde sa obvykle tvoria tepelné mosty. Najskôr však treba odhaliť, kde skutočne tkvie problém.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail