Drevodomy a ich odolnosť voči počasiu: Čo potrebujete vedieť

Drevodomy a ich odolnosť voči počasiu: Čo potrebujete vedieť

Patríte medzi eko nadšencov, no nechcete si odoprieť komfort moderného bývania? Keď príde na bývanie snov, množstvo mladých ľudí uvažuje nad moderným montovaným drevodomom. Stavba domov na kľúč trvá kratšie ako stavba tehlových a tiež ide o nízkoenergetické riešenie pre každého, kto hľadá útulný a zároveň ekologický domov. No ako je to s ich odolnosťou voči nepredvídateľnému počasiu? Poskytnú vám ochranu aj po rokoch?

Ako drevodomy odolávajú nepriazni počasia a vonkajším vplyvom?

Nepredvídateľné počasie je skúškou pre každú stavbu. Drevodomy sľubujú odolnosť voči vetru, dažďu, snehu aj extrémnym teplotám. Nie je to len o pevnosti konštrukcie. Drevo je materiál, ktorý pracuje. Ak vás má ochrániť, musí byť dobre ošetrené. Poľahky si naň trúfnú škodcovia, vlhkosť či iné neduhy, na ktoré by si budúci majitelia mali dať pozor, aby predišli nepríjemným prekvapeniam.

Moderné drevodomy sú navrhnuté aj s dôrazom na schopnosť domova udržať teplo a poskytnúť maximálny komfort jeho obyvateľom. Iste vás zaujíma, ako sa to podarilo dosiahnuť. Všetko spočíva vo využití inovatívnych metód a materiálov.

Najzásadnejším bodom je výber správneho druhu dreva. Drevo sa impregnuje a ošetruje látkami, ktoré maximalizujú schopnosť brániť sa vlhkosti, hnilobe i škodcom. Životnosť konštrukcie predlžujú odolné drevené kompozity a laminované drevené panely.

Pokračujme izoláciou, ktorej účelom nie je iba udržanie tepla, ale i ochrana pred počasím. Pri konštrukcii sa používajú vysoko spoľahlivé izolačné materiály, ktoré zabraňujú prieniku studeného vzduchu dovnútra a teplého vzduchu von. Týmto znižujú energetickú náročnosť domu.

Vieme, že drevo nie je tak pevné ako tehla. Ako zvládne silný nápor vetra? Prispievajú k tomu špeciálne konštrukčné prvky – odvetrané fasády, zosilnené strešné konštrukcie a priečky.

No a aby drevodom odolával dažďu a snehu, využívajú sa vodotesné, no zároveň priedušné membrány. Ich výhodou je, že zabraňujú vniknutiu vody dovnútra, ale umožňujú odparovanie vlhkosti zvnútra konštrukcie. Konštrukcia tak môže dýchať a hromadenie vlhkosti nemá šancu.

V zime zas drevodom čelí snehu a ľadu. Keď sa začnú topiť, klasická rovná strecha by im možno neodolala. Bezpečnou voľbou sú strechy s dostatočným sklonom. Nezadržiavajú masu snehu, takže zaisťujú vyššiu bezpečnosť obyvateľom.

Snívate o drevodome? Dajte si pozor na tieto veci

Keď prichádza na realizáciu vysnívaného hniezdočka, kto by ho nechcel mať ihneď? No v tomto prípade platí pravidlo „dvakrát meraj a raz rež“ aspoň desaťnásobne. Najskôr by ste sa mali pozorne zoznámiť s katalógom projektov rodinných domov.

Nevyberajte si firmy, ktoré sľubujú najrýchlejšie dodanie. Čo je kvalitné, to si vyžaduje viac času, aby sa pri realizácii vychytali všetky muchy. Pozornosť by ste mali venovať aj možnostiam individualizácie a energetickým štandardom. Holodom ponúka príležitosť dokončiť interiér podľa vlastných predstáv, no hotový dom na kľúč zaručuje nižšie prevádzkové náklady do budúcna.

Problémy a výzvy drevodomov

Nedostatočná odolnosť voči ohňu: Existujú moderné technológie a materiály na zabezpečenie ohňovzdornosti drevodomov, no drevo ako také je horľavé. Bezpečnosť bývania v takomto dome stojí a padá na protipožiarnych bariérach, správnom izolačnom materiáli i detektoroch dymu.

Deformácia a praskanie dreva: Drevo sa časom deformuje a praská pod vplyvom vlhkosti a teplotných zmien. Tieto problémy minimalizuje použitie kvalitne ošetreného a uskladneného dreva a odborná montáž. Preto treba veľmi dôsledne zvážiť výber dodávateľa.

Problémy so zateplením: Hoci je drevo dobrý izolačný materiál, nesprávne navrhnutý alebo zrealizovaný izolačný systém môže spôsobiť straty tepla problémy s kondenzáciou vlhkosti.

Vplyv klimatických zmien: Dlhodobé sucho, silné búrky či neobvykle vlhké obdobia predstavujú pre drevodomy väčšiu záťaž. Konštrukcia musí byť navrhnutá s ohľadom na naše slovenské premenlivé počasie.

Hmyz: Termiti, drevokazný hmyz a iní škodcovia dokážu drevo výrazne narušiť. Preto musíte svojmu drevodomu dopriať preventívne ošetrenie dreva a pravidelné kontroly. Vidíte, že život v drevodome nie je úplne bezstarostný, treba sa oň zodpovedne starať.

Drevodom či tehlová klasika?

Napriek tomu, že drevodom má nezameniteľné čaro a je postavený oveľa rýchlejšie ako tehlový dom, netreba zabúdať na výzvy. Viete, si predstaviť, že sa snažíte zaspať a zrazu počujete každý zvuk z vonku alebo z vedľajšej miestnosti? Drevodom nemá tak dobrú zvukovú izoláciu ako tehlový dom.

Otázniky môžu vyvolať aj ďalšie veci. Ak by došlo k vypuknutiu požiaru, drevodom by čelil väčším rizikám, pretože drevo je horľavý materiál. Naopak na tehly si vysoké teploty len tak netrúfnú, zvládne aj 1000 stupňov. Samozrejme, existujú spôsoby, ako minimalizovať riziko požiaru, no toto sú postrehy, ktoré by ste mali mať na pamäti.

Napriek týmto výzvam si treba pripomenúť, že každý typ domu má svoje plusy a mínusy. Drevodom vám ponúkne teplú a príjemnú atmosféru, ktorú ťažko docielite inými materiálmi. Navyše krásne vonia. Ak vám teda vyhovuje jeho dizajn a ste pripravení venovať mu trochu viac starostlivosti, môže sa stať ozaj útulným útočiskom.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail