Ikigai: Japonská cesta k interiéru, ktorý vás bude tešiť a napĺňať

Ikigai: Japonská cesta k interiéru, ktorý vás bude tešiť a napĺňať

Koncept ikigai, po slovensky „zmysel života“, učí Japoncov nájsť to, pre čo sa oplatí žiť. Túto starobylú múdrosť môžeme preniesť aj do domova, ktorý bude oporou pre náš životný zmysel, hodnoty a aktivity, ktoré máme rady. Inšpirujete sa?

žltá kniha s názvom ikigai
Zdroj: Photo by Acy Ian Malimban on Unsplash


V čom spočíva filozofia ikigai?

Táto filozofia tvrdí, že každý človek má svoje jedinečné ikigai – poslanie, ktoré dáva jeho existencii hlbší význam a napĺňa ho pocitom spokojnosti a šťastia. Podľa toho by sme mali hľadať priesečník štyroch elementov:

Keď sa nám podarí nájsť aktivitu alebo životnú cestu, ktorá spĺňa všetky tieto kritériá, objavíme svoje skutočné poslanie. Ako to prepojiť s bývaním?

Ak je vaším poslaním tvoriť, vyčleňte si ateliér so špeciálnym osvetlením a úložnými systémami na výtvarné potreby. Keď ste prirodzene pohostinní, môžete si prerobiť kuchyňu a jedáleň ako srdce domova. Pre vášnivých čitateľov zas bude dôležitá knižnica so štýlovými poličkami a pohodlným čitateľským kútikom.

Prečítajte si aj: Wabi Sabi: oslava nedokonalosti v architektúre a dizajne

Prirodzené materiály a farby pre vyrovnaný život

Japoncov spája láska a úcta k prírode. V interiéroch preferujú prírodné materiály ako drevo, kameň, hlinu, bavlnu či papier. Farby čerpajú z ročných období – upokojujúcu zelenú, žiarivú oranžovú, sviežu tyrkysovú. Vyberajte neutrálne odtiene pre väčšie plochy a výraznejšie farby ako akcenty. Dajte priestor svetlu a vzdušnosti, ktoré evokujú harmóniu a pokoj.

Minimalizmus ako cesta k podstate

Ikigai úzko súvisí s minimalizmom, ktorý je pre Japoncov typický. Zbavte sa v domácnosti všetkého prebytočného a ponechajte len to, čo vám prináša radosť alebo je skutočne užitočné.

Nábytok vyberajte striedmy a multifunkčný. Dekorácie nech sú jedinečné, s osobným významom, no nie gýčové.

Prázdny priestor nie je nedostatok, práve naopak, dáva vyniknúť kráse s pečaťou majstra. Minimalizmus vytvorí zo šálky čaju alebo pohľadu na ikebanu malý obrad, ktorý vás zastaví v zhone dňa.

Spomienky a symbolika pre domov, ktorý rozpráva váš príbeh

Japonský interiér nie je katalógový a neosobný. Nesie odtlačok obyvateľov, pozostáva zo spomienok a symbolov – starý písací stôl po starom otcovi, kameninová misa z dedinského trhu, fotografia z prvej spoločnej dovolenky.

Tieto zdanlivo drobné veci, vystavené s citom a myšlienkou, vytvárajú z domu miesto, ktoré vás vždy poteší a utvrdí v tom, kto ste a kam smerujete. Dom sa tak stáva podporným prostredím pre zmysluplný život.

Biofília a prepojenie s prírodou

Biofília (vrodená láska k prírode) a kontakt s prírodou sú dva dôležité aspekty filozofie ikigai. Jej základnou myšlienkou je, že prepojenie s prírodným svetom nám pomáha nájsť náš zmysel života a pocit šťastia.

Začleňte do interiéru živé rastliny v kvetináčoch aj rezané vo vázach. Zvoľte prírodné materiály ako drevo, kameň, korok, vlnu či ľan.

Otvorte interiér čo najviac dennému svetlu a výhľadom do zelene. Použite organické a biomorfné tvary v nábytku a dekoráciách. Zvážiť môžete aj prvky ako izbová fontánka alebo akvárium.

Bonsai strom zasadený v bielej keramickej miske, obklopený malými bielymi kamienkami pri koreni stromu.
Zdroj: Photo by Marco Murakami on Unsplash


Tipy, ako začať doma s ikigai:

  1. Spíšte si zoznam vecí, aktivít a hodnôt, ktoré sú pre vás dôležité a robia vás šťastnými. Hľadajte spoločné témy a prepojenia.
  2. Pozrite sa na svoje bývanie novým pohľadom – aké zóny a kútiky potrebujete, aby ste mohli napĺňať svoje ikigai? Aké vám chýbajú, ktoré treba posilniť?
  3. Vyraďujte veci, ktoré už nepotrebujete alebo neodrážajú váš súčasný životný príbeh. Ponechajte len to, čo rezonuje s vašimi hodnotami.
  4. Investujte do kvalitných a nadčasových materiálov. Vyberte si kúsky nábytku, ktoré sú variabilné a prispôsobiteľné meniacim sa potrebám.
  5. Doprajte si luxus prázdneho priestoru. Nevypĺňajte každý kút, ale jednotlivým zónam a predmetom dovoľte dýchať. Prázdno vytvára priestor pre nové myšlienky a rast.
  6. Doplňte interiér osobnými artefaktmi – spomienkovými, symbolickými, motivačnými. Tento drobný, no významný detail upevňuje prepojenie vášho domova s vašim autentickým ja.

Prečítajte si aj: Farbou roka 2025 je Mocha Mousse: Ako ju zakomponovať do interiéru?

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail