Wabi Sabi: oslava nedokonalosti v architektúre a dizajne

Wabi Sabi: oslava nedokonalosti v architektúre a dizajne

Výrazný kontrast k tradičným pravidlám dizajnu prináša filozofia z východnej Ázie zvaná Wabi Sabi. Tento koncept nevychádza z túžby po dokonalosti, namiesto toho sa zameriava na jednoduchosť, autenticitu a prírodnú krásu. Ako vplýva Wabi Sabi na architektúru a interiérový dizajn? Čítajte ďalej a zistíte, aké jedinečné diela tvorí prístup nedokonalosti.

Koncept Wabi Sabi, ktorý sa rodil a rozvíjal v hlbokej kultúre Japonska, prináša výrazný kontrast k zaužívaným pravidlám dekorácie a dizajnu, ktoré sú založené na dokonalosti a symetrii.

Wabi Sabi je nielen dekoratívnym štýlom, ale predovšetkým životnou filozofiou a vnímaním sveta, ktorý je navrhnutý tak, aby sme sa nebránili nedokonalým prvkom a prijali prirodzený cyklus rastu a zániku. Presne tak, ako je to v prírode.

Tento koncept v súčasnosti do veľkej miery ovplyvňuje aktuálne trendy v architektúre a interiérovom dizajne. Princíp Wabi Sabi stojí na kultivácii autenticity a uznávania troch jednoduchých právd života, ako uvádza Richard R. Powell: „Nič netrvá dlho, nič nie je úplné a nič nie je dokonalé.“

Wabi Sabi v architektúre

V architektúre Wabi Sabi predstavuje odklon od tradičného vyhľadávania dokonalosti, symetrie a presnosti. Koncept sa snaží vyzdvihnúť materiály v ich najautentickejšej forme, prezentovať ich v ich najčistejšej a najúprimnejšej verzii.

Architektúra v štýle Wabi Sabi je minimalistická, ale napriek tomu vyžaruje teplo a prirodzenosť. Domov navrhnutý podľa princípov Wabi Sabi je miestom, ktoré odráža prírodný tok času a rozpráva príbehy svojich obyvateľov. Jednoducho má svojho ducha.

Čo sa týka materiálov, zvykne sa používať drevo, kameň či hlina. Betón či najmodernejšie materiály ako zo smart mesta nečakajte. Hviezdou večera sú domy, ktoré nesú príbeh o čase a mieste, kde sa nachádzajú.

Wabi Sabi v interiérovom dizajne

Podobne ako v architektúre, interiérový dizajn v štýle Wabi Sabi je oslavou prirodzeného vzhľadu materiálov. Interiéry sú jednoduché, minimalistické, no majú svoj jedinečný charakter a vyžarujú teplo i život. Rôzne textúry, prirodzené materiály a nenápadné farby sú základnými prvkami tohto konceptu.

Dizajnéri volia staré, opotrebované a naoko nepodstatné predmety, ktorým dávajú nový význam. Nebránia sa stopám času a použitia, predmety nechávajú prirodzene startnúť a degradovať bez umelých zásahov. V koncepte Wabi Wabi nie je žiaden predmet zbytočný, práve naopak. Každýbmá svoj príbeh a svoju hodnotu.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail