Starček, ktorý žil 50 rokov v jaskyni, čelí vysťahovaniu

Starček, ktorý žil 50 rokov v jaskyni, čelí vysťahovaniu

Nissim Kahlon, 77-ročný starček, si za 50 rokov vybudoval v jaskyni pri Stredozemnom mori celkom slušné bývanie. Nedávno sa o jeho unikátnom domove dozvedela izraelská vláda a stavbu označila za nelegálnu. Odhodlaný a sklamaný Nissim sa však odmieta vzdať svojho unikátneho domova bez boja.

zdroj: Photo by Joshua Sortino on Unsplash

V čom je Nissimov domov taký jedinečný?

Komfortný život v jaskyni? Stačí vám na to 50 rokov a poriadna dávka vynaliezavosti, kreativity a úsilia. Stavba, ktorú tvorí sieť schodísk, tunelov a komnát, je dielom Kahlonovej viac ako polstoročnej práce a tvorivosti. Bývanie na izraelskej pláži sa však dostalo do centra pozornosti úradov, ktoré nezdieľali nadšenie mnohých zvedavých turistov. Žiaľ, teraz je pod hrozbou zničenia. Izraelské úrady tvrdia, že táto „stavba“ je nelegálna a ohrozuje pobrežie.

Kahlon, ktorý už dlhé roky obýva pieskovcové útesy severne od Tel Avivu, vytvoril z jaskyne skutočný umelecký poklad. Z jednoduchej diery v skale a odpadu z okolia vybudoval zero-waste dom. Všetko, čo využil na stavbu svojho domova, pochádza z prírody a zo smetísk izraelského hlavného mesta – fľaše, sklo, drevo, keramika i kameň. Starček si dal na svojom projekte skutočne záležať, povrch jaskyne zdobí prepracovaná mozaika z vyradených dlaždíc, ktoré hrajú všetkými farbami.

A nielen to. Jaskyňa je doslova architektonický skvost – steny sú elegantne zaoblené, schodisko sa ohýba a na poschodí sa rozvetvuje do viacerých izieb. Množstvo miestností v jaskyni má dokonca aj vodovod, elektrické osvetlenie a telefón. Nissim dôrazne poznamenal, že v jeho domove sa nenachádza žiadny odpad, ale užitočný materiál.

zdroj: By (WT-en) Jpatokal at English Wikivoyage, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22934890

Príkaz na demoláciu dostal už v roku 1974

K demolácii však nikdy nedošlo a úrady nenamietali až do minulého roka. Vysťahovanie je teraz pozastavené do konca júla, pretože starček má právo na odvolanie. Ohradzuje sa aj tým, že pred desiatimi rokmi mu úrady jaskyňu napojili na elektrickú sieť.

Nissimova jaskyňa leží na okraji prímorského mesta Herzliya, kde kontrastuje s luxusnými domami. Úrady tvrdia, že táto nelegálna stavba poškodila útes a obmedzila verejný prístup na pláž. Samozrejme, nechcú ho nechať na ulici, Nissimovi ponúkli nový dom. Stojí si však za svojím so slovami, že k jaskyni má vybudované emocionálne puto, je ochotný v nej zomrieť a bude za ňu bojovať až do konca.

Na tento boj nie je sám, má za sebou celý rad priateľov a ľudí, ktorí ho podporujú a medzičasom spustili crowfundingovú kampaň. Tá má pomôcť získať finančné prostriedky na právnu obhajobu. Jaskyňa je pre Nissima nielen útočiskom, ale aj symbolom slobody a kreativity. Jeho príbeh je príkladom toho, ako sa jedinec dokáže postaviť systému a bojovať za to, čo mu je drahé.


Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail