Top 3 zaujímavé bambusové inštalácie

Top 3 zaujímavé bambusové inštalácie

Architekti a dizajnéri často tvrdia, že nové projekty alebo výrobky sú udržateľné, pretože ich navrhujú tak, aby vydržali dlho vďaka pevnej konštrukcii, kvalitným materiálom alebo nadčasovému štýlu. Zriedka však riešia, ako tieto veci nakoniec zrecyklovať, znovu použiť alebo zlikvidovať. Každá nová vec má však obmedzenú životnosť.

Bambus je ideálny materiál na výstavbu dočasných konštrukcií, keďže rastie veľmi rýchlo a má vysoký pomer pevnosť/hmotnosťv porovnaní s oceľou či betónom. Architekti kombinujú tradičné a inovatívne techniky, vďaka čomu sú schopní vytvoriť dočasné, opakovane použiteľné a ľahko demontovateľné bambusové inštalácie. Nasledujúce 3 konštrukcie sú dôkazom toho, že aj materiály s obmedzenou životnosťou môžu byť umeleckými dielami.

Bambusový dóm pre summit G20 na Bali

Svetoví lídri sa na summite G20 na Bali stretli pod strechou Bambusového dómu. Táto konštrukcia bola navrhnutá ako miesto na obed s dôrazom na udržateľnosť a kultúrnu reprezentáciu. Architekti pri výstavbe dómu využili miestny bambus a pekne ho skombinovali s tradičnými indonézskými stavebnými technikami.

Summit G20 sa pravidelne zameriava na riešenie globálnych ekonomických otázok vrátane hospodárskej, finančnej a environmentálnej stability. Udržateľné využívanie zdrojov je preto jednou z kľúčových tém rokovaní. Použitie bambusu ako hlavného stavebného materiálu dómu bolo jasným vyjadrením tohto princípu.

Dizajnéri dómu doň zakomponovali charakteristické zakrivené tvary gunungan wayang a lotosového kvetu do oblúkov a stĺpov, cez ktoré prenikalo prirodzené svetlo. Týmto spôsobom svetu ukázali tradičné indonézske využitie bambusu ako stavebného materiálu. Ako vysvetlila spoločnosť BRIOE, Bambusový dóm svojou „silnou a pružnou drevinou, ktorá je pevnejšia pri spletení do jednej formy“, dokonale stelesňuje ducha summitu G20.

Zdroj: https://www.archdaily.com/1009083/bamboo-dome-for-g20-bali-summit-biroe

Surajkund Craft Fair Memorial Gate

Severovýchodná pamätná brána v indickom Faridabade každoročne priťahuje pozornosť návštevníkov počas festivalu Surajkund Craft Mela. V priebehu troch týždňov sem zavíta viac ako milión ľudí, ktorí sa môžu oboznámiť s tradičnými indickými remeslami.

Ako vysvetľujú architekti z ateliéru atArchitecture, ktorí stoja za návrhom brány: „Severovýchodný región vyniká vysokou etnickou rozmanitosťou, keďže z väčšej časti susedí s Bangladéšom a Mjanmarskom. V jeho ôsmich štátoch nájdeme rozmanité pôvodné formy umenia a remesiel.“ Bambusová konštrukcia je dôkazom tejto bohatej tradície a stavali ju zruční miestni remeselníci.

Na mieste sa pôvodne nachádzalo dvanásť betónových stĺpov. Štyri z nich poskytujú novej bambusovej konštrukcii štrukturálnu podporu, zatiaľ čo zvyšných osem symbolizuje históriu každého zo štátov severovýchodného regiónu.

Dynamický tvar brány vychádza z jej nepravidelného usporiadania – mriežkovaný bambusový kubus smeruje na svetové strany a samotný priechod kopíruje líniu existujúcej cesty.

Zdroj: https://volzero.com/articles/view/northeast-commemorative-gate-36th-surajkund-crafts-mela-fair-by-atarchitecture

Bambusový oblak v New Yorku

V centre New Yorku pritiahla pozornosť inštalácia Bambusový oblak od architektonického štúdia IlLab. Cieľom bolo vytvoriť udržateľný a ľahko demontovateľný verejný pavilón z bambusu, napriek veľkej vzdialenosti od jeho prirodzeného prostredia.

Architekti použili technický bambus na nosnú konštrukciu a tenké bambusové prúžky na samotný obal, čím minimalizovali spotrebu materiálu a náklady na dopravu. Konštrukcia pozostávala z 12 hlavných a 16 pomocných bambusových väzníkov, na ktoré uplietli 10 000 úzkych prúžkov vytvárajúcich porézny objem oblaku.

Bambus sa ukázal ako ekologická voľba vďaka svojej obnoviteľnosti a nízkej uhlíkovej stope. Inštalácia bola výsledkom snahy architektov o inovatívne využitie tradičného materiálu s dôrazom na udržateľnosť.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail