Najväčší hotel na ostrove, ktorého funkčnosť trvala iba 18 mesiacov

Najväčší hotel na ostrove, ktorého funkčnosť trvala iba 18 mesiacov

Dnes nie sú raritou exkluzívne hotely na vyvýšenine, pohorí či kopci s vyhliadkou na všetku okolitú prírodu. Avšak, výnimkou sa môže stať hotel situovaný na ostrove, ktorý disponuje svojou bezchybne dokonale čistou prírodou. Ako je možné, že po menej ako dvoch rokoch v komplexne dokončenej a funkčnej stavbe s ubytovaním ostal iba strážnik?

Hotel Monte Palace bol luxusným 5-hviezdičkovým hotelom so stavebnou plochou 13 104m2 na ostrove São Miguel, nachádzajúci sa na Azorských ostrovoch. Postavený bol na excelentnom mieste a to na známej vyhliadke Vista do Rei, ktorá sa nachádza neďaleko hlavného mesta Ponta Delgada. Táto vyhliadka dominuje aj svojou prírodnou lokáciou, pretože sa nachádza vo vnútri sopečného krátera. Preto výstavba hotela na svahu bola strategicky jasná: využiť výhľad na Atlantický oceán alebo neďaleké farebné jazerá. Pri všetkých úvodných zadaniach architekti dostali aj jedno dôležité zadanie. Budova musela splývať s okolím. To v praxi znamenalo, že hotel vytváral spojenie s horou s minimálnym farebným kontrastom.

„Hotel Monte Palace bol skutočne honosnou stavbou nie len na ostrove,
 ale v rámci celého Portugalska.“

S kritikou mnohých ľudí sa hotel otvoril v priebehu apríla v roku 1989. Svojou funkciou bol k dispozícií iba 18 mesiacov od otvorenia.

Vybavenie hotela
Budova mala vo finálnom výsledku 5 poschodí, s 88 izbami:

Vybavený bol aj s dvomi reštauráciami, barom, 3 konferenčnými miestnosťami, herňou, kaderníctvom, bankou, nočným klubom v suteréne a butikmi.

Dlhá cesta s rýchlym koncom
Mnoho domnienok hovorilo, že životnosť hotela si podá ruku s prosperujúcou budúcnosťou. Avšak, stal sa presný opak. Iba po 18 mesiacoch po otvorení dverí sa opätovne zatvorili. Stalo sa tak v rovnaký týždeň, kedy vtedajší riaditeľ Monte Palace preberal cenu za Hotel roka v Lisabone. Práve vyhlásený bankrot majiteľmi bol dôvodom rýchlemu koncu.

„ Mesačné náklady na fungovanie hotela sa šplhali až do 16 000 escudo.“

Konšpirátori si myslia, že tento projekt bol až príliš ambicióznym na jeho lokalitu a cieľovú skupinu. Faktom je aj to, že v tom čase Azorské ostrovy neboli obľúbenou turistickou destináciou. Ďalším bodom na zamyslenie je situácia v odľahlej časti, v rámci ktorej turisti nemali žiadne aktivity.

Zaujímavosťou je, že až 20 rokov od vyhlásenia bankrotu, bola budova strážená strážnikom a psami. Potom, ako budova ostala bez akéhokoľvek dozoru, miestnym obyvateľom sa začali lesknúť oči nad všetkým, čo vo vnútri hotela ostalo. Netrvalo dlho a jeho súčasťou nebol ani len výťah. Ostali iba betónové steny, podlaha a strecha.

Hotel s nádejou dostať druhý dych?

V roku 2015 hotel niekto odkúpil iba za 380 000 eur. Následne bol opätovne predaný za vyššiu sumu a to za 1,5 milióna eur na miestnych predajných platformách ako sú  OLX a Imovirtual.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail