Stropné kúrenie a chladenie na projekte Opál

Stropné kúrenie a chladenie na projekte Opál

Projekt Opál spája modernú nadčasovú architektúru s nízkoenergetickým štandardom. Minimalistické pasívne budovy bez komínov sú budúcnosť. Nielen to je na Opále výnimočné. Okrem atraktívnej lokality stojí za spomenutie aj systém stropného vykurovania a chladenia. Ako to funguje?


Udržateľné projekty majú budúcnosť

V súčasnosti sa každý snaží hľadať čo najúspornejší a najvýhodnejší spôsob vykurovania domácnosti. Keďže systémy stropného vykurovania a chladenia sú úspornejšie na rozdiel od klasických vykurovacích možností, používajú sa v moderných novostavbách. Opál nie je výnimkou. Patrí medzi ekologické projekty, ktoré spĺňajú najvyššie nároky z hľadiska udržateľnosti a energetickej účinnosti.

Ako to funguje?

Nároky na vykurovanie a chladenie sa zvyšujú kvôli zmene klimatických podmienok. Stropné chladenie a vykurovanie v priestoroch Opálu zabezpečila firma Uponor. Ponúkajú moderné, ekologické a spoľahlivé riešenia. Systém stropného chladenia a vykurovania funguje na podobnom princípe ako podlahové vykurovanie.

Komponenty aktivácie využívajú schopnosť akumulácie tepla betónu v konštrukcii budovy. Potrubie je nainštalované priamo v strope alebo v závesných stropných podhľadoch. Prúdi ním voda, ktorá v závislosti od ročného obdobia priestor ochladzuje alebo vykuruje.

Ide o efektívne riešenie, ktoré najčastejšie nachádza využitie v komerčných priestoroch, kanceláriách či priemyselných halách. Čoraz častejšie sa tieto moderné systémy chladenia/vykurovania využívajú aj pri obytných budovách. Stropné chladenie a vykurovanie je neviditeľné, jeho inštalácia nezasahuje do dizajnu interiéru.

Samozrejmosťou systémov Uponor je aj zabránenie nežiaducemu oroseniu, ktoré by mohlo poškodiť konštrukciu. Technológia je dotiahnutá do dokonalosti, poskytuje inteligentnú reguláciu teploty a zabraňuje kondenzácii.

Prečo sme sa nerozhodli pre klasickú klimatizáciu?

Pretože to nie je práve najzdravšie riešenie. Nerovnomerné fúkanie studeného vzduchu spôsobuje mnohým zdravotné ťažkosti, ako prechladnutie či zablokovanie chrbtice. Systém Uponor prináša obyvateľom nehnuteľností vytúžený komfort – z hľadiska údržby i každodenného fungovania v domácnosti.

Teplota stropu je obvykle 15 – 19 °C. Chladenie a vykurovanie je sálavé a rovnomerné, čo je v porovnaní s inými možnosťami prirodzenejšie. Nespôsobuje prievan, nevíri prach a výhodou je, že obyvatelia si nemusia dať námahu s čistením systému. Pri klimatizačných jednotkách je to nevyhnutnosť, aby sa predišlo šíreniu mikroorganizmov.

Čo sa týka vykurovania v Opále, celý projekt je navrhnutý tak, aby nedochádzalo k tepelným stratám. Veľká plocha vykurovacích potrubí rovnomerne vyhreje miestnosti a udržiava v nich stabilnú klímu a komfortné prostredie.

Benefity stropného chladenia a vykurovania v kocke

Ak vás zaujíma projekt Opál viac, prečítajte si aj tento článok.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail