Ultra moderné hotelové ubytovanie. Kapsulové hotely.

Ultra moderné hotelové ubytovanie. Kapsulové hotely.

Nový trend krátkodobého ubytovania pre cestovateľov, turistov i podnikateľov – kapsulové hotely. Predstavujeme vám zaujímavosť, ktorá sa zrodila pre viac ako 40 rokmi v Japonsku. Kapsulové hotely sú čoraz populárnejšie medzi fanúšikmi low budgetových hostelov, ale aj medzi zberačmi unikátnych zážitkov. Ako vyzerá ubytovanie v kapsuli – tzv. „living in the box“?

Predstavujeme kapsulové hotely – minimalistické ubytovanie

Prvý kapsulový hotel bol otvorený už v roku 1979 v Japonsku. Japonské „kapuseru“ sú hotely so spacími boxami oddelenými závesmi. Táto forma jednoduchého ubytovania si našla svojich priaznivcov nielen medzi cestovateľmi s nízkym budgetom, ale aj medzi spoločensky unavenými bussinessmanmi, ktorí sa po úspešnom pracovnom záťahu v meste potrebovali prespať späť do formy.

Kapsulové hotely boli pôvodne určené iba pre mužov, no dnes otvárajú svoje dvere (alebo odťahujú závesy) aj pre ženy či páry. Nápad bývania v „škatuliach“ sa pretransformoval aj do developerského projektu bytového domu v Pekingu v Číne, kde nájomníci bývajú v bytoch v miniatúrnych rozmeroch.

Čo je „hotelová kapsula“ a ako sa v nej býva?

Kapsulové hotely vznikli s cieľom jednoduchého a lacného ubytovania pre všetkých cestovateľov, ktorí preferujú nízkonákladové cestovanie. Minimum súkromia, vlastná kapsula, pod alebo box, záves alebo roleta. To sú charakteristické črty prvých kapsulových hotelov. Dnes kapsulové hotely mieria hlavne na zážitok a štandard ubytovania sa zvyšuje.

Hotelové alebo hostelové kapsule či bunky sú väčšinou vyrobené z dreva, drevotriesky, plastu alebo sklených vlákien. Vo vlastnom boxe máte k dispozícii Wifi pripojenie, televíznu obrazovku, streamovacie kanály, elektrické prípojky, svetlo či poličky. Súčasťou tohto netradičného apartmánu bývajú aj komody, uzamykateľné skrinky či vyklápacie stolíky. Vo väčších boxoch nechýba ani toaleta či sprcha. V kapsuli má všetko svoje miesto a každý priestor je využitý maximálne efektívne. Kapsulové hotely sú k dispozícii na prenájom na celú noc alebo na hodiny.

Cestovateľský zážitok alebo nutné zlo?

Prenocovanie v kapsulovom hoteli či hosteli je v každom prípade zážitok. Záleží iba od vašej náročnosti či to bude zážitok pozitívny alebo negatívny. Niektoré low budgetové kapsulové hostely poskytujú ubytovanie v bunkách so základným vybavením a oddelením iba tenkým závesom, poprípade žiadnym. Nekvalitné postele, nulové súkromie i minimálne vybavenie kapsule je skôr ubytovaním pre všetkých, čo chcú na svojich cestách čo najviac ušetriť a veľmi sa od bežných hostelov neodlišujú. Zážitkové kapsule butikových či art hotelov však všetkým hosťom poskytujú maximálny komfort a nadštandardne zariadené kapsule s vybavením len pre vaše najväčšie pohodlie.

Dnes už sa v kapsulovom hoteli môžete ubytovať aj na letiskách v Lisabone, Londýne, Mníchove, Paríži, Amsterdame či v Moskve. Hotely kapsulového typu nechýbajú ani v Česku, Poľsku či v Rakúsku. Novootvorený hostel s kapsulami nájdete dokonca aj v Bratislave. „Cheap and chic“ ubytovanie v butikovom art hosteli Chors ponúka prenocovanie v tradičných izbách, ale aj v samostatných kapsuliach, ktoré sú uzatvárateľné na roletu.

Ubytovanie v kapsuli nie je vhodné pre ľudí, ktorí trpia klaustrofóbiou alebo chrápu. Napriek malému priestoru však dokážu poskytnúť dostatok súkromia i pohodlia a sú praktickou a lacnou formou ubytovania na vašich cestách. Vyskúšate?

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail