V mnohých stavbách sa stále nachádza azbest: čo s ním?

V mnohých stavbách sa stále nachádza azbest: čo s ním?

Kúpili ste starší dom a máte podozrenie, že sa v ňom nachádza azbest? Kedysi sa tento materiál veselo používal na výstavbu domov. Dnes už vieme, že je škodlivý. Štát v rámci Plánu obnovy ponúka majiteľom domov prostriedky na jeho odstránenie. Ako zistiť, kde všade sa nachádza a ako ho bezpečne odstrániť? V tomto článku sa to dozviete.

Azbest vyzerá ako neškodný…

Asi vás zaujíma, prečo sa v minulosti stavali domy s azbestom. Tento prírodný materiál bol v tom čase považovaný za skvelý tepelný izolant s ohňovzdornými vlastnoťami. Azbest je známy aj svojou vysokou odolnosťou voči chemikáliám. Žiaľ, nesie so sebou aj viac nevýhod.

Faktom je, že azbestové vlákna sami o sebe neškodia. Problém nastáva, ak sa uvoľňujú do ovzdušia, ku ktorému najčastejšie dochádza pri búracích a stavebných prácach. Obdobou azbestu je eternit, ktorý môžete stále vidieť na strechách domov na dedinách.

Aké účinky má azbest?

Keď sa azbest uvoľní do okolitého ovzdušia, môže sa dostať do pľúc a zapríčiniť ich zjazvenie a zápal. Z dlhodobého hľadiska spôsobuje rakovinu pľúc či azbestózu. Niečo také ako azbest nechce mať nad hlavou nikto z nás. Stačí, že vám počas víchrice padne na dom strom a už môžete byť ohrození vy aj vaši susedia.

Do svojpomocného odstránenia azbestu sa nepúšťajte

V EÚ je už niekoľko desiatok rokov zakázané používať v stavebníctve azbest. Napriek tomu je možné tieto materiály nájsť v starých budovách. Ak máte podozrenie a chcete si byť istý, že váš zdedený alebo kúpený rodinný dom je „zdravotne nezávadný“, mali by ste sa obrátiť na certifikované laboratórium, ktoré odoberie vzorky na analýzu.

Okrem strechy sa azbest používal na výrobu stúpacích rozvodov (v panelákoch), interiérových priečok, izolačných paneloch v medzistenách i obkladoch.

Ak odborníci potvrdia prítomnosť azbestu, je dôležité začať s jeho odstránením čo najskôr. Vlastnoručné odstránenie azbestu či eternitu je v našich končinách nelegálne. Môžu ho odstrániť len odborníci s príslušnou licenciou od Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA). Pred demontážou ho chemicky zastabilizujú, aby neunikal do ovzdušia, bezpečne ho odstránia, zabalia a odvezú.

Koľko stojí likvidácia azbestu či eternitovej strechy?

Pre presné určenie ceny likvidácie azbestu je potrebné zohľadniť mnoho faktorov vrátane rozsahu práce, typu azbestových materiálov, ich množstva, lokalizácie objektu a ďalších špecifických podmienok. Keďže množstvo azbestu je individuálne pre každú budovu, ceny sa môžu výrazne líšiť.

Vo všeobecnosti sa cena za odstránenie eternitovej strechy pohybuje na 10 eurách za m2. Čo sa týka azbestových stupačiek v panelových domoch, práca na jednom byte vychádza na približne 90 eur. Ako vidíte, tieto služby sú finačne nákladné.

Štát však majiteľom domov poskytuje dotáciu z Plánu obnovy. Podmienkou je ale izolovať obvodové múry či strechy, aby v porovnaní z pôvodným stavom dosiahli minimálne 30 % úsporu energií. Štát na túto dotáciu vyčlenil 500 miliónov eur.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail