Zvládnite sťahovanie bez stresu

Zvládnite sťahovanie bez stresu

Sťahovanie je jednou z najstresujúcejších udalostí v živote. Nová výzva, nové začiatky… Stačí však dobrý plán, premyslený prístup a niekoľko osvedčených rád, vďaka ktorým sa šikovne vyhnete sa zbytočnému stresu.

Aj keď neviete, kam skôr skočiť a ako pri sťahovaní postupovať, nevešajte hlavu. Každá výzva, aj taká zdanlivo obrovská, sa dá zvládnuť s chladnou hlavou a dobrým plánom. Stačí si rozdeliť úlohy na menšie časti a postupovať krok za krokom. 

Začnite plánovať

Najlepšie bude, ak si pripravíte zápisník, kde si zapíšete všetky potrebné kroky pri sťahovaní. Ak by ste to len držali v mysli, určite by ste zabudli na nejaké dôležité veci. Jednotlivé kroky si rozdeľte na tri časti: pred odchodom, počas cesty a po príchode (ako všetko zabaliť, odpojiť energie, zabezpečiť odvoz nábytku apod.).

Na každú úlohu si vyčleňte približný časový úsek a dodržiavajte ho. Harmonogram vám pomôže nič nevypustiť z hlavy a neriešiť sťahovanie chvatne alebo na poslednú chvíľu. Stanovte si priority a oddeľte nevyhnutné úlohy od menej dôležitých. Naplánujte si aj prestávky na oddych.

Baľte sa vopred a systematicky

Ideálne je začať baliť 2 až 4 týždne vopred, ak je to možné. Zbaliť môžete všetko, čo momentálne nepoužívate – dekorácie, zimné oblečenie, knihy, a pod. Trieďte a baľte veci miestnosť po miestnosti. Zbaľte najskôr veci z pivnice, komory a potom sa presuňte na spálne, obývačku, kuchyňu.

Na každú krabicu si napíšte názov miestnosti, ktorej veci obsahuje. To vám tiež uľahčí neskoršie vybaľovanie. Všetky krabice poriadne zalepte páskou a pokiaľ sa v nich nachádza napríklad krehká porcelánová sada, označte ju štítkom „krehké“. Máte toho veľa?

Nebuďte na to sami

Do balenia zapojte rodinu, prípadne aj ochotných kamarátov. Predsa len, pôjde to rýchlejšie a s väčšou ľahkosťou. Viac hláv a rúk = efektívnejšia práca. Rozdeľte si úlohy a pri balení a sťahovaní si navzájom asistujte.

Pokiaľ ide o sťahovanie veľkého nábytku a spotrebičov, ktoré musíte premiestniť na opačný koniec mesta, možno bude lepšie zaplatiť si profesionálnu sťahovaciu službu. Preskúmajte na internete viacero firiem, porovnajte ceny a prečítajte si recenzie, aby ste si nakoniec vybrali správnych sťahovákov.

Majte po ruke nevyhnutné veci na prvé dni

Pripravte si špeciálnu krabicu alebo kufor len s najnevyhnutnejšími vecami pre prvé dni na novom mieste. Bude obsahovať všetko, čo budete potrebovať okamžite po príchode: základné náradie a drobné vychytávky na upratovanie, obliečky, hygienické potreby, nabíjačky, teplé oblečenie, zásoby trvanlivých potravín a vodu, lieky, hračky pre deti. Takúto krabicu si držte neustále poruke. Vďaka nej sa nič potrebné nestratí a takisto nebudete musieť hneď po príchode prehrabávať všetky krabice.

Nezabudnite na deti a domácich miláčikov

Sťahovanie je obrovská životná zmena nielen pre dospelých, ale aj pre deti a domáce zvieratá. Najmä pre tých najmenších môže byť celý proces mimoriadne stresujúci a vyčerpávajúci. Preto deti pripravte na túto zmenu. Niekoľko týždňov pred sťahovaním im začnite vysvetľovať, čo všetko ich čaká.

Ukážte im fotky alebo virtuálnu prehliadku nového bytu či domu. Rozprávajte sa o tom, ako pôjde všetko skvele, aké budú mať nové izby i nových kamarátov v okolí. Nechajte ich vyjadriť aj obavy, ktoré môžu mať, a trpezlivo ich vyvráťte. Zapojte ich do výberu vecí na zbalenie do ich novej izby, nech majú pocit, že sú súčasťou procesu.


Čo sa týka domácich zvierat, netrápte ich zbytočne hlukom a presunom. Vopred si pre ne pripravte samostatnú oddelenú miestnosť so všetkým potrebným vybavením – vodou, krmivom, pelechom a hračkami. Skôr, ako vkročia do miestnosti, dajte do miestnosti ich obľúbenú maškrtu. Keď už budete oficiálne na novom mieste, venujte sa im a doprajte im čas na aklimatizáciu.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail