6 tipov, ako v tomto teple udržať doma príjemnú klímu

6 tipov, ako v tomto teple udržať doma príjemnú klímu

Leto pre mnohých ľudí znamená grilovanie, veget pri bazéne či vychutnanie si studeného drinku. Niektoré dni, keď teploty prevyšujú 30-ku, nie sú až také zábavné. Zdá sa, že jedinou možnosťou je zapnúť si doma klímu. Nemáte ju? Existujú aj iné tipy.

Všetci ste isteto zažili momenty, kedy by ste svoj domov najradšej premenili na chladničku a zabudli na účty za energie. Treba si však uvedomiť, že niektoré klimatizácie majú vysokú spotrebu energie. Pozrite sa na tieto tipy, ktoré vám pomôžu cítiť sa doma lepšie a ešte aj ušetríte.

Pred odchodom z domu zatiahnite žalúzie

Ak chcete výrazne ochladiť svoj domov, nechajte žalúzie zatiahnuté, najmä na oknách orientovaných na sever a západ. Ešte lepšie je investovať do zatemňovacích roliet, ktoré váš domov ochránia pred ostrým letným slnkom.

Zablokujte teplo

Zabrániť teplu, aby sa dostalo do interiéru, znamená v prvom rade menej výdavkov na chladenie. Aby ste klimatizáciu nemuseli zapínať tak často, môžete pred domom vysadiť kríky, ktoré zatienia dom. Taktiež odporúčame investovať do žalúzií či markíz. Pokiaľ na to máte prostriedky, vhodné je zaizolovať strop -v lete pomôže doma udržať príjemný chládok, v zime zas teplo.

Len o jeden stupeň

Ak musíte používať klimatizáciu, nastavte ju tak, aby teplotný rozdiel nebol úplne veľký. Termostat počas horúčav skúste nastaviť len o 1 až 2 stupne – pomôže to znížiť náklady na prevádzku približne o 10 %. Ak má vaša klimatizácia už to najlepšie za sebou, investujte do novej. Urobte si prieskum a vyberte si model vysokej energetickej triedy.

Zatvorte dvere a utesnite medzery

Zatvorte dvere do miestností, ktoré nepoužívate, aby ste udržali chladný vzduch tam, kde ho najviac potrebujete. Utesnite medzery okolo dverí a okien, aby ste zaistili, že chladný vzduch nebude môcť uniknúť.

Večery trávte vonku na čerstvom vzduchu

Zatvoriť okná a zostať vnútri je skvelý nápad, ale keď sa večer ochladí, pootvárajte všetky okná, aby sa vymenil vzduch za čerstvý. Za ten čas môžete vonku grilovať. Je to príjemnejšia alternatíva k vareniu v zaparenej kuchyni. Využite chladný vánok, keď môžete.

Noste bavlnené oblečenie

Bavlnené tkaniny sú mimoriadne priedušné a pomáhajú ochladzovať telo. Noste ľahké, voľné oblečenie z priedušných látok a taktiež myslite aj na posteľnú bielizeň. a posteľ si vybavte bavlneným prestieradlom.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail