Ako pripraviť domov na zimu?

Ako pripraviť domov na zimu?

Ochladenie nám dáva signál, že je je ten pravý čas začať s prípravami domova na zimnú sezónu. Správne zazimovanie ušetrí náklady na kúrenie, ale aj predíde nepríjemnostiam v podobe zamrznutých potrubí či únikov tepla.

zdroj: freepik

Sychravé počasie, dlhé noci a ostrý severák za oknami. To sú neklamné znaky, že pani zima už neúprosne klope na dvere. Ak ste doteraz svoj príbytok na jej nástup nepripravili, netreba dlho otáľať. Prvé mrazy môžu prekvapiť každú chvíľu. Poďme sa teda pustiť do práce!

Spustite vykurovanie s predstihom

Každý vykurovací systém potrebuje pred nástupom skutočných mrazov určitý čas, aby sa dôkladne zahrial a začal efektívne fungovať. Preto nezačínajte kúriť až keď vonku mrzne ostošesť. Ideálne je spustiť kúrenie už pri poklese vonkajších teplôt na 13 – 15 °C, samozrejme len na nižšiu teplotu. Váš domov sa tak postupne a prirodzene zahreje, čo je energeticky najúspornejší spôsob.

zdroj: freepik


Ako odvzdušniť radiátor?

Keď už sme pri vykurovaní, netreba zabudnúť na dôkladné odvzdušnenie radiátorov. Ak pri kúrení počuť bublanie, praskanie a radiátory nehrejú rovnomerne, je to jasná známka zavzdušnenia. Odvzdušňovací proces je jednoduchý:

  1. Vypnite kúrenie a počkajte, kým radiátory úplne vychladnú.
  2. Na vrchnej strane nájdete odvzdušňovací ventil, na ktorý nasadíte špeciálny kľúč.
  3. Keď začne vytekať voda, ventil uzavrite.

Takto postupne odvzdušnite všetky radiátory vo vašej domácnosti.

Obzvlášť dôležitá je aj starostlivosť o kotol a komín. Akákoľvek porucha počas tuhej zimy je hotová nočná mora. Preto si ešte pred naplno rozbehnutím vykurovacej sezóny dajte skontrolovať a vyčistiť komín certifikovaným kominárskym majstrom. Preventívna prehliadka kotla vám zasa zabezpečí, že bude fungovať bezpečne a efektívne počas celej zimy.

Zabráňte zbytočným únikom tepla

Keď už do vykurovania investujete nemalé prostriedky, bolo by nerozumné nechať teplo bez úžitku unikať von oknami a dverami. Preto ďalším krokom v príprave na zimu je dôkladná kontrola všetkých okien a dverí v dome. Platí to najmä pre tie staršie.

Skontrolujte stav tesnení a ak už doslúžili, vymeňte ich za nové. Ak zistíte, že okná alebo dvere už celkovo dosluhujú, prefukujú, rosia sa a ťažko sa otvárajú, začnite uvažovať nad investíciou do nových okien.

Ak máte okná s dvojpolohovou kľučkou, nastavte ich na zimný režim. Zabránite tak extra roseniu a okná získajú lepšie izolačné vlastnosti.

Užitočným doplnkom, najmä pre staršie okná, sú aj izolačné fólie. Fungujú na princípe vytvorenia vzduchovej bariéry, ktorá výrazne obmedzuje únik tepla.

Myslite na zazimovanie záhrady

Hoci so zimou si väčšinou spájame interiéry, určite by ste nemali zabúdať ani na okolie domu. Predovšetkým treba venovať pozornosť odkvapovému systému. Prečistite odkvapy a zvody od nahromadeného lístia a nečistôt, inak hrozí ich upchatie, pretekanie a tvorba nebezpečných cencúľov.

Bez povšimnutia by ste nemali nechať ani strechu. Pozrite sa, či niektoré škridly nie sú uvoľnené, prasknuté alebo dokonca chýbajúce a čo najskôr ich opravte alebo vymeňte. Problematické sú najmä časti okolo komínov alebo iných prstupov.

Posledným krokom je samotná príprava záhrady na zimný spánok. Pokoste trávnik naposledy, odstráňte všetko lístie a iný záhradný odpad, zrežte letničky. Nezabudnite vypustiť a zazimovať všetky vonkajšie rozvody vody. Záhradné kohútiky, automatické zavlažovanie alebo bazénovú techniku to ochráni pred poškodením mrazmi.

Ešte zopár užitočných tipov na záver

Vďaka týmto radám by mal váš domov hravo odolať aj tej najtuhšej zime. Kto je pripravený, nebude prekvapený!

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail