Ako pripraviť nehnuteľnosť na obhliadku pre záujemcov?

Ako pripraviť nehnuteľnosť na obhliadku pre záujemcov?

Predaj nehnuteľnosti je veľká vec a prvý dojem je nesmierne dôležitý. Chcete docieliť, aby si váš dom potenciálny kupca hneď predstavil ako svoj nový domov. Ako to dosiahnuť? S našimi tipmi na nič nezabudnete.

Pripravenie nehnuteľnosti na obhliadku dáva základ pre jej úspešný predaj alebo prenájom. Prvý dojem môže potenciálnych záujemcov buď okamžite zaujať, alebo odradiť. Každý detail rodzhoduje, preto venujte domu dostatok pozornosti. Koniec koncov tým môžete navýšiť jeho predajnú cenu.

Začnite veľkým upratovaním

Pozrite sa do každého kúta, prehrabte sa skriňami a nevynechajte ani škáry za gaučom či komodou. Všetko by sa malo lesknúť. Čistota je základ a verte, že kupujúci, ktorý sa nechce popáliť, si všimne úplne všetko. Zamerajte sa aj na dezinfekciu kľušiek, vypínačov a všetkých povrchov, ktorých sa denne dotýkate.

Odstráňte osobné predmety

Váš domov by sa mal stať čistým plátnom. Dajte preč rodinné fotografie, ocenenia a čokoľvek osobné. Chcete predsa, aby si tam návštevníci vedeli dokonale predstaviť svoj život a necítili sa ako na návšteve u cudzích ľudí. Tento krok je dôležitý pre vytvorenie neutrálnych, ale prívetivých podmienok pre fantáziu všetkých záujemcov.

Opravte všetko, čo ste odkladali na neskôr

Prejdite sa celým domom a skúste si všimnúť všetko, čo by mohlo vzbudzovať negatívny dojem – kvapkajúci kohútik, vŕzgajúce dvere, ošúchané steny, opadaná omietka, pleseň, zaseknuté zámky, nefunkčné automatické otváranue garáže… toto všetko môže záujemcov zneistiť.

A čím viac toho bude, tým väčšia bude ich nedôvera voči nehnuteľnosti ako celku. Menšie investície do opráv a úprav sú prejavom zodpovednosti, ktorý neostane bez povšimnutia.

Dom, ktorý je viditeľne dobre udržiavaný a bez akýchkoľvek zjavných problémov, vytvára dôveru v očiach záujemcov a môže výrazne zvýšiť ich ochotu investovať.

Optimalizujte priestor

Vzdušný a presvetlený priestor pôsobí pozitívne. Odtiahnite všetky závesy a nábytok usporiadajte tak, aby miestnosti pôsobili čo najpriestrannejšie. Nech je vidieť potenciál každého kúta. Útulnú hrejivú atmosféru docielite aj za pomoci náladového ambientného osvetlenia.

Nech to pekne vonia

Vôňa má obrovský vplyv na naše emócie, a preto by mala byť neoddeliteľnou súčasťou prípravy nehnuteľnosti na obhliadku. Nič nie je horšie, ako vydýchaný vzduch či pach domácich miláčikov. Všetky izby poriadne vyvetrajte a prevoňajte ich jemným osviežovačom vzduchu.

Ešte lepšie je staviť na prírodné vône, ktoré vytvárajú pocit tepla a domova. Čerstvo upečené koláče, varená káva, alebo dokonca svieža vôňa citrónu a levandule zvyknú vyvolať pozitívne emócie a spomienky, čo môže byť rozhodujúce pri ich rozhodovaní. Posilní to emocionálnu väzbu k nehnuteľnosti.

Záhrada a exteriér

Nezabúdajte ani na vonkajší vzhľad domu a záhrady. Upravte záhradu, posekajte trávnik a odstráňte burinu či vysušené kvety. Ak máte vonkajšie sedenie alebo terasu, uistite sa, že sú čisté a lákavo zariadené. Taktiež skryte do kôlne nepotrebné náradie alebo nepotrebné veci, ktoré sa len tak povaľujú na dvore.

Dokumentácia

Majte poruke všetku potrebnú dokumentáciu – list vlastníctva a katastrálne mapy, ale aj energetický certifikát, ktorý poskytuje informácie o energetickej efektívnosti budovy. Okrem toho si pripravte podrobné informácie o ročných nákladoch na bývanie vrátane účtov za energie a vodu.

Kupujúci ocenia možnosť nahliadnuť do všetkých relevantných informácií, ktoré môžu ovplyvniť ich rozhodnutie. Otvorenosťou a pripravenosťou znížite ich obavy z neznámych faktorov a ukážete, že ste zodpovedný a spoľahlivý predajca.

Okrem toho predloženie kompletného balíka dokumentov môže zrýchliť celý proces predaja, keďže potenciálni kupujúci nemusia čakať na získanie dôležitých informácií alebo dokumentov.

Čo môže záujemcov počas obhliadky odradiť?

Venujte príprave svojej nehnuteľnosti na obhliadku čas a pozornosť. Táto námaha sa vyplatí. A pokiaľ potrebujete váš úspech na predaj nehnuteľnosti maximalizovať, radi vám pomôžeme.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail