Ako sa starať o solárne panely, aby slúžili čo najdlhšie?

Ako sa starať o solárne panely, aby slúžili čo najdlhšie?

Solárne panely sú obľúbené vďaka schopnosti produkovať obnoviteľnú energiu a znižovať energetické náklady. Jedna vec je udržateľnosť, no druhá dôležitá vec je údržba a trvácnosť. Životnosť solárnych panelov nie je nekonečná, no môžete ju značne predĺžiť, aby poslúžili aj vašim deťom. Čítajte ďalej a dozviete sa ako.

O solárne panely sa treba starať

Pri správnej inštalácii a údržbe môžu solárne panely fungovať spoľahlivo fungovať po dobu 25 až 40 rokov, niektoré systémy aj dlhšie. Všeobecne platí, že výrobcovia poskytujú záruku na výkon, ktorá zaručuje, že panely budú po 25 rokoch fungovať aspoň na 80% svojho pôvodného výkonu.

Údržba solárnych panelov je pomerne jednoduchá. Keďže nemajú pohyblivé časti, sú menej náchylné na poruchy. Hlavnou úlohou je udržiavať ich čisté a od prachu a nečistôt, ktoré by mohli blokovať slnečné lúče. Čistenie solárnych panelov môžete vziať do vlastných rúk, no stávkou na istotu je profesionálna údržba.

V oblastiach s premenlivými klimatickými podmienkami (husté sneženie) je potrebné častejšie čistenie. Domy postavené v blízkosti stromov môžu mať zas problém s vysokou koncentráciou vtáctva, ktoré znečisťuje panely exkrementmi.

Ako čistiť solárne panely?

Na Slovensku je klimatická situácia pomerne priaznivá – netrápia nás piesočné búrky a výhodou je aj častý dážď, ktorý panely očistí. Niekedy to však nemusí stačiť. V závislosti od stavu solárnych panelov môžete potrebovať rôzne nástroje a čistiace prostriedky.

V prípade zaprášených solárnych panelov postupujte nasledovne:

Potenciálne riziká pri údržbe solárnych panelov

Bez ohľadu na to, kedy a akým spôsobom sa rozhodnete pre čistenie solárnych panelov, treba si dať pozor na niekoľko vecí. Napríklad v zime vám hrozí riziko pošmyknutia na streche a počas leta sa môžete škaredo popáliť.

Ďalšie spôsoby, ako udržiavať solárne panely v top stave

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail