Ako si vybrať oplotenie domu?

Ako si vybrať oplotenie domu?

Výber plota je tvrdý oriešok. Drevený, pletivový, betónový, kovový, vysoký, nízky… aký? Správny výber oplotenia domu vám môže zaistiť nielen zvýšenie bezpečnosti a súkromia. Domu pridá aj na estetickej hodnote. Ktorý typ je naj? Pomôžeme vám rozlúsknuť tento rébus.

Prečo si dať záležať na výbere plota?

Plot okolo domu plní viacero dôležitých funkcií, ktoré prispievajú k pohodliu a bezpečnosti obyvateľov. Jednou z hlavných úloh plota je poskytovať bezpečnosť.

Ako fyzická bariéra bráni neoprávnenému vstupu ľudí alebo zvierat na pozemok. Tým môže znižovať riziko vlámania či krádeže a zároveň chráni domácich miláčikov pred útekom alebo pred nebezpečenstvami zvonka.

Okrem bezpečnosti plní plot funkciu ochrany súkromia. Vysoký a nepriehľadný plot obmedzuje zvedavé pohľady. Takto môžu obyvatelia domu robiť aktivity bez pocitu, že sú vo výkladnej skrinke.

Plot môže slúžiť ako estetický prvok, ktorý dopĺňa vzhľad a štýl domu. Rôzne materiály a dizajny plota môžu výrazne ovplyvniť celkový vzhľad nehnuteľnosti a zvýšiť jej hodnotu. V závislosti od materiálu a výšky môže chrániť záhradu pred poveternostnými vplyvmi – silným vetrom, snehom či horúcim slnkom, pretože vrhá tieň.

Otázky, ktoré by ste si mali položiť pred výberom oplotenia

1. Aký je hlavný účel oplotenia?

2. Aký máte rozpočet?

3. Ktoré materiály vám padli do oka?

Drevený plot

Overená klasika, ktorá prináša do prostredia teplý a prirodzený vzhľad. Výber drevených plotov je obzvlášť široký – od jednoduchých latkových plotov až po masívne prevedenia.

Drevo však vyžaduje pravidelnú údržbu, ako je ošetrovanie proti škodcom a poveternostným vplyvom či občasné nalakovanie. Avšak táto investícia času sa vypláca v podobe príjemnej atmosféry, ktorú drevený plot vytvára. Záleží, či na to máte chuť a časovú kapacitu.

Pletivový plot

Lacná záležitosť, ktorou ohradíte svoj pozemok. Taktiež sa ľahko montuje, no veľa súkromia a bezpečnosti však nečakajte. Pletitový plot môžu ľahko poškodiť zvieratá, vandali či poveternostné vplyvy. Ani o estetickosti nemožno hovoriť. Ide skôr o funkčný prvok.

Betónový plot

Betonové ploty sú ideálne pre tých, ktorí hľadajú maximálnu odolnosť a zvukovú izoláciu. Môžu byť navrhnuté v rôznych štýloch a farbách, a tak sa prispôsobiť akémukoľvek exteriéru.

Ich inštalácia je náročnejšia a vyžaduje profesionálov, ale pokiaľ preferujete robustné a trvácne riešenie, nie je nad čím váhať. Ľudia, ktorí majú okolo domu vysoký betónový plot, si na záhrade vychutnajú maximálne súkromie. Aj vo vysoko frekventovanej lokalite.

Drevoplastový plot

Drevoplast je kompozit, ktoré kombinuje vlastnosti dreva a plastu. Takéto ploty odolávajú UV žiareniu, vlhkosti, mrazu. Nevyžadujú pravidelné lakovanie alebo maľovanie, ako je to pri drevených plotoch. Stačí ich občas umyť vodou a mydlom. Navyše majú prirodzený vzhľad dreva. Zvyčajne sú však drahšie ako drevené ploty.

Živý plot

Túžite po zelenej oáze? Pochopiteľne, nie každý chce byť obklopený betónovou hradbou. Súkromie na záhrade si môžete vyčarovať aj prostredníctvom živého plota. Je krásny, upokojuje, a pokiaľ je hustý, tak ani zvedaví okoloidúci vás nezahliadnu. Ale… s jeho údržbou budete mať veľa práce.

A taktiež trvá niekoľko rokov, kým vyrastie do požadovanej výšky. Obvykle živý plot tvoria tuje alebo tis, pretože neopadávajú.

Vybrať správne oplotenie nie je jednoduchá úloha, ale je to dôležitý krok k vytvoreniu domova, kde sa budete cítiť bezpečne a pohodlne. Nezabudnite zvážiť všetky aspekty – od materiálu cez estetiku, cenu až po bezpečnosť a súkromie.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail