Ako si vybrať vchodové dvere do domu?

Ako si vybrať vchodové dvere do domu?

Predstavte si, že prichádzate k vchodovým dverám vášho vysnívaného domu. Očakávate, že splnia to najdôležitejšie – bezpečne ochránia váš domov a majetok pred zlodejmi a v neposlednom rade vám poskytnú komfortnú izoláciu pred hlukom a nežiaducimi poveternostnými vplyvmi. Dokonalé vchodové dvere by mali byť bezpečné, štýlové a pohodlné. Ako na ich výber, sa dozviete v tomto článku.

Prioritou číslo jeden je bezpečnosť

Keď premýšľate nad bezpečnosťou nových vchodových dverí, mali by ste uprednostniť dvere s bezpečnostnou triedou minimálne RC2. Táto trieda zaručuje, že dvere budú odolné voči vlámaniu pomocou bežného náradia ako páčidlá, kliešte či skrutkovače. Vyššie triedy ako RC3 alebo RC4 ponúkajú ešte lepšiu ochranu pred prefíkanými zlodejmi.

Pri výbere dverí sa tiež pozerajte na kvalitu samotných bezpečnostných zámkov a čapov. Vyhnite sa lacným variantom a vyberte si skôr certifikované zámky odolné voči vŕtaniu a vytrhávaniu. Mnohí výrobcovia dnes ponúkajú aj bezpečnostné štíty a špeciálne navrhnuté cylindrické vložky, ktoré zabránia rôznym zlodejským praktikám.

Okrem samotných zámkov nezabúdajte ani na materiál, z ktorého sú dvere vyrobené. Najodolnejšími možnosťami sú oceľ a kompozitné materiály. Pokiaľ plánujete do dverí zakomponovať sklenené panely, bezpečnostné sklo je nutnosťou. Je viacnásobne odolnejšie a poskytne efektívnu ochranu pred rozbíjaním.

Tepelná a zvuková izolácia pre váš komfort

Určite netreba zabúdať na tepelnú a zvukovú izoláciu. Tie zaručia, že sa budete vo vnútri cítiť pohodlne a príjemne za každého počasia. Hľadajte dvere vyrobené z materiálov s dobrými izolačnými vlastnosťami, ako je napríklad drevo, PVC alebo hliník s vloženou tepelnou izoláciou. Pri týchto možnostiach zostane v interiéri počas zimy príjemné teplo a v lete naopak príjemný chládok.

Okrem materiálu samotného krídla dverí sa zamerajte na kvalitu vyplnenia dverného jadra a zárubne. Čím lepšia bude izolácia, tým viac zabránite úniku tepla a ochránite váš domov pred chladom a hlukom zvonku. Nezabúdajte tiež na kvalitné tesnenie okolo celého obvodu dverí, vďaka ktorému sa minimalizujú úniky tepla a nežiaduci prievan.

Dizajn ako vyjadrenie vášho štýlu

Ako prvý vás určite upúta vzhľad dverí. Mali by ladiť s celkovým dizajnom domu zvonku aj zvnútra. Uprednostňujete skôr prírodné materiály ako drevo alebo naopak kov?

Čo sa týka farieb, veľkým hitom sú stále biele dvere, no nebojte sa inšpirovať farebnými trendami (bordová, čierna).

Pokiaľ plánujete do dverí zakomponovať sklenené panely, vyberte si bezpečnostné sklo s UV ochranou proti vyblednutiu. Poskytne vynikajúcu izoláciu pred hlukom zvonku a zároveň ochráni vnútorný interiér pred vyblednutím rôznych predmetov, ktoré máte v predsieni.

Funkčné prvky pre pohodlné používanie

Bez ohľadu na bezpečnosť, izoláciu či dizajn by ste pri nových vchodových dverách rozhodne nemali zabúdať na ich funkčnosť a pohodlné používanie. Je dôležité, aby sa dali dvere ľahko zatvárať aj otvárať a pohyb krídlových dverí bol plynulý a bez zasekávania.

Rovnako myslite na smer otvárania, aby boli používanie dverí pohodlné a praktické. Detaily ako kukátko alebo malé okienko vám zas umožnia vidieť, kto prichádza, ešte predtým než dvere otvoríte, čo zlepší vašu bezpečnosť. Určite zvoľte nízky prah, ktorý zaistí bezproblémový prechod a bezbariérový prístup do domu pre všetkých obyvateľov i návštevy.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail