Ako umyť strešné okná?

Ako umyť strešné okná?

Strešné okná sú skvelým zdrojom prirodzeného svetla a čerstvého vzduchu v podkrovných priestoroch. Ich čistenie však môže byť výzvou, keďže sú často ťažko dostupné. To ale neznamená, že ich musíte nechať v špinavom stave do konca života. Ako zaistiť, aby boli znova ako nové?

Typy strešných okien

Pred samotným čistením je dôležité identifikovať typ strešných okien, ktoré máte doma. Najbežnejšie sú kyvné okná, ktoré sa otvárajú smerom von a často majú ventilačnú klapku. Ďalším typom sú výklopné okná, ktoré sa otvárajú smerom dnu a sú vhodné pre podkrovia s nízkou výškou. V priestranných domoch sa však nájdu aj fixné okná, ktoré slúžia len na presvetlenie priestoru a nie sú otvárateľné.

Umývacia poloha

Väčšina moderných strešných okien má špeciálnu umývaciu polohu, ktorá vám uľahčí prístup k vonkajšej strane skla. Aby ste dostali okno do umývacej polohy, úplne ho otvorte a nájdite dve poistky po stranách rámu. Uvoľnite ich a opatrne preklopte krídlo okna až na doraz, kým sa nezaistí v umývacej polohe. Teraz máte pohodlný prístup k vonkajšej strane skla a môžete začať s čistením.

Čistenie strešného okna krok za krokoom

  1. Začnite odstránením všetkých závesov, roliet alebo iných doplnkov z okna. Položte na podlahu pod okno starú plachtu alebo noviny, aby ste zachytili kvapkajúcu vodu a nečistoty.
  2. Pripravte si všetky potrebné pomôcky a čistiace prostriedky (hubku, handričku z mikrovlákna, stierku, teleskopickú tyč, vedro s teplou vodou, čistiaci prostriedok na okná).
  3. Namočte hubku alebo handru do teplej vody s trochou čistiaceho prostriedku. Dôkladne umyte sklo aj rám okna, pričom nezabudnite na rohy a ťažko dostupné miesta. Ak máte vysoké okná, použite teleskopickú tyč s nadstavcom na umývanie.
  4. Po umytí celé okno opláchnite čistou vodou, aby ste odstránili zvyšky čistiaceho prostriedku.
  5. Použite stierku na zotretie prebytočnej vody zo skla, aby ste predišli škvrnám.
  6. Po umytí je dôležité okno správne vysušiť. Utrite ho suchou handrou. Nezatvárajte okno hneď, pretože v mokrých škárach by sa začala tvoriť pleseň.

Údržba strešných okien by mala byť pravidelnou súčasťou vašich domácich prác. Skontrolujte, či sú pánty, tesnenia a ovládacie mechanizmy čisté a v dobrom stave. V prípade potreby ich ošetrite silikónovým sprejom alebo vazelínou.

Tipy a triky

Aby boli vaše strešné okná stále v perfektnom stave, čistite ich aspoň dvakrát ročne, ideálne na jar a na jeseň. Vyhnite sa však umývaniu za priameho slnečného svetla, ktoré spôsobuje rýchle schnutie a vznik škvŕn. Pokiaľ sú vaše strešné okná na ťažšie dostupných miestach alebo sa na čistenie necítite, nenechajte ich napospas osudu. Riešením je aj profesionálne čistenie.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail