Ako zabezpečiť, aby bol váš domov toto leto energeticky efektívny

Ako zabezpečiť, aby bol váš domov toto leto energeticky efektívny

Možno aj pre vás je leto synonymom vysokých nákladov na energiu. V horúcich dňoch sa veľa ľudí uchyľuje k non-stop klimatizácii, avšak existujú spôsoby, ako minimalizovať náklady na energiu. Predstavujeme vám niekoľko jednoduchých, no účinných tipov, ktoré vám pomôžu urobiť váš domov toto leto energeticky efektívnejším.

Optimalizácia HVAC systému

Kľúčovým prvkom energetickej účinnosti domu je udržiavanie HVAC systému (kúrenie, ventilácia a klimatizácia) v dobrej kondícii. Kvalitná údržba zahŕňa pravidelnú kontrolu spojov, napätia, vedenia, rebier, paniev, cievok, hladiny chladiva a ďalších súčastí systému.

Ďalšou podstatnou súčasťou údržby je pravidelná výmena vzduchových filtrov. Ak sa prach a nečistoty hromadia v komponentoch HVAC systému, môže to spôsobiť zbytočné opotrebovanie a znížiť jeho účinnosť.

Teraz, keď je váš HVAC systém v optimálnej kondícii, je dôležité správne nastaviť termostat. Odolajte pokušeniu meniť teplotu podľa aktuálneho počasia. Skôr sa snažte nájsť komfortnú teplotu, ktorú zachováte počas celého leta. Takto sa zvýši účinnosť systému a zredukujú sa náklady na chladenie.

Utesnenie domu

Pri energetickej účinnosti nie je možné opomenúť dôležitosť riadneho utesnenia domu. Ak sa chladný vzduch môže dostať von z domu cez trhliny a škáry, váš HVAC systém musí pracovať oveľa viac. Akonáhle váš dom je riadne utesnený, môžete si byť istí, že chladný vzduch zostane tam, kde má, čo znamená menšiu spotrebu energie a nižšie náklady.

Uistite sa, že vaše podkrovie je správne izolované a že všetky dvere a okná sú riadne utesnené. Tento jednoduchý krok vám môže priniesť významné úspory.

Vetranie domu

Stropné ventilátory sú ďalším skvelým spôsobom, ako znížiť spotrebu energie v lete. Hoci sami o sebe vzduch neochladzujú, zlepšujú cirkuláciu chladného vzduchu a tým znižujú potrebu klimatizácie.

Kľúčovým prvkom účinnosti stropného ventilátora je jeho správne nastavenie. V lete by mali lopatky ventilátora bežať proti smeru hodinových ručičiek, čo zabezpečí tlačenie chladného vzduchu späť do miestnosti.

Používanie energeticky účinných spotrebičov a osvetlenia

Prebytočné teplo môže byť generované aj osvetlením a spotrebičmi v domácnosti. Tradičné žiarovky a spotrebiče môžu byť v lete zdrojom neželaného tepla. Preto sa oplatí investovať do energeticky účinných žiaroviek a spotrebičov.

Inteligentné termostaty sú ďalšou investíciou, ktorá môže priniesť významné úspory. Tieto zariadenia automaticky upravujú teplotu v domácnosti podľa vašich nastavení, čo znamená, že klimatizácia nebude pracovať nadčas, keď to nie je potrebné.

Na záver, v horúcich letných dňoch sa pokúste vyhnúť častému používaniu rúry. Môže totiž vytvárať veľa tepla, s ktorým potom musí bojovať klíma. Ušetrite energiu tým, že pečenie odložíte na chladnejšie časti dňa, alebo využite alternatívne metódy varenia, ako je grilovanie na dvore.

Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov môžete urobiť svoj dom toto leto energeticky efektívnejším, zlepšiť svoj komfort a zároveň ušetriť na nákladoch na energie.

Newsletter

Prihláste sa
pre odber noviniek

Nezmeškajte novinky o našich projektoch

Zadajte váš e-mail